W przyszłym tygodniu do rolników trafi 900 mln zł dopłat bezpośrednich

$data.author.description Autor: Farmer.pl 31 marca 2016 15:34

W przyszłym tygodniu do rolników trafi 900 mln zł dopłat bezpośrednich Na dzień 31 marca 83 proc. rolników otrzymało płatności bezpośrednie / fot. shutterstock

Pełzające wywłaszczenie rolników i terroryzm informatyczny – takie problemy rozważano dziś w Sejmie w kontekście opóźnienia wypłaty dopłat bezpośrednich - informuje farmer.pl.

- Rolnicy żalą się, że nie otrzymali jeszcze dopłat bezpośrednich za 2015 r. – w latach poprzednich nie odkładano tak daleko w czasie wypłaty należności – mówiła dziś w Sejmie poseł Lidia Gądek z PO. – Wiosna w pełni i nie ma się co dziwić rolnikom, że chcą się przygotować do sezonu.

Dlatego poseł pytała, dlaczego poprzednicy potrafili radzić sobie z systemem informatycznym i ostrzegała, że wkrótce UE przeprowadzi audyt, w którym oceni, czy pracownicy ARiMR zostali odpowiednio przeszkoleni, aby móc realizować wypłaty. Poseł dodała, że „bez zastanowienia zaproponowano rozwiązanie alternatywne” w postaci kredytu w wysokości należnych dopłat.

- Dlaczego podejmujecie próbę obciążania rolników kolejnym biurokratycznym obowiązkiem? Czy jest to wstęp do pełzającego wywłaszczenia rolników polskich? – chciała wiedzieć Lidia Gądek.

Na dzień 31 marca 83 proc. rolników otrzymało płatności bezpośrednie – odpowiedział wiceminister Ryszard Zarudzki. – Przekazano 9,4 mld zł. To 65 proc. koperty finansowej.

Jak zapowiedział, do końca przyszłego tygodnia nastąpi przekazanie 900 mln zł. – Tym samym milion 200 tys. rolników na milion 300 tysięcy będzie miało przekazane płatności bezpośrednie – poinformował.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM