W Polsce i na Ukrainie odbędą się spotkania dla cudzoziemców zainteresowanych pracą w naszym kraju

Autor: PAP / portalspozywczy.pl 01 grudnia 2014 10:07

W Polsce i na Ukrainie odbędą się spotkania dla cudzoziemców zainteresowanych pracą w naszym kraju Rusza kampania "Bezpieczna praca w Polsce"

Szkolenia cudzoziemców i pracodawców w zakresie procedur zatrudnienia i przeciwdziałania dyskryminacji obcokrajowców w miejscu pracy - to cel najnowszej odsłony kampanii społecznej "Bezpieczna praca w Polsce". Wielu cudzoziemców nie ma zezwoleń na pracę - wskazuje PIP.

W ramach - współfinansowanej z Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich - akcji, do wiosny 2015 roku w Polsce i na Ukrainie przeprowadzona zostanie seria spotkań dla cudzoziemców z zakresu bezpieczeństwa podejmowania pracy w Polsce. Będą mogli uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach zawodowych z późniejszą możliwością zatrudnienia.

W ramach projektu działa strona internetowa - www.bezpiecznapraca.info.pl - na której będzie można pobrać bezpłatny poradnik skierowany zarówno do pracodawców jak i cudzoziemców. "Pracodawca lub cudzoziemiec podejmujący pracę w Polsce będzie mógł rozszerzyć swoją wiedzę na temat warunków zatrudnienia" - wyjaśnia pomysłodawca projektu, Zbigniew Wafflard z agencji pracy EWL.

Kampanię "Bezpieczna praca w Polsce" wspiera Urząd do Spraw Cudzoziemców. "1 maja w życie weszła nowa ustawa o cudzoziemcach, wprowadzająca szereg udogodnień skierowanych do obcokrajowców, dotyczących kwestii pobytu w Polsce. Najistotniejsze zmiany w tym zakresie to wprowadzenie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę oraz prostsze, bardziej przejrzyste i konkretne kryteria legalizowania pobytu w oparciu o prowadzoną działalność gospodarczą" - podkreśla szef UdSC Rafał Rogala.

Dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców wskazują na stały wzrost zainteresowania pobytem w Polsce wśród obywateli państw trzecich. Od końca 2013 roku do grudnia 2014 nastąpił 19-procentowy wzrost liczby ważnych kart pobytu. Obecnie posiada je 144 tys. cudzoziemców, z których największą grupę stanowią obywatele Ukrainy (około 38 tys. zezwoleń na pobyt w Polsce). Swój pobyt na terytorium Polski legalizują również w ten sposób obywatele Wietnamu (13 tys.), Rosji (12,5 tys.), Białorusi (11 tys.) oraz Chin (5 tys.).

Migranci zarobkowi na polskim rynku pracy są jedną z grup szczególnie podatnych na nadużycia ze strony nieuczciwych pracodawców. W latach 2010-2012 Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 6 tys. kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, podczas których u blisko połowy pracodawców objętych kontrolą stwierdzono różne naruszenia prawa, w tym blisko 1,4 tys. cudzoziemców nie miało wymaganego zezwolenia na pracę. Były także przypadki, w których stwierdzono wykonywanie pracy w warunkach odbiegających od podanych w dokumentach a także brak umów o pracę.

Pracodawcy zatrudniając obcokrajowców nie przestrzegają także przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy - w latach 2010-2012 dotyczyło to średnio 23 procent zatrudnionych cudzoziemców. Pracodawcy zapominają również o obowiązku zgłaszania cudzoziemców do ZUS - średnio 17 procent zatrudnionych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM