W piątek 11 września rusza nabór wniosków o pomoc suszową

Autor: PAP 10 września 2015 16:05

W piątek 11 września rusza nabór wniosków o pomoc suszową Rolnicy, którzy w 2015 roku byli producentami owoców czarnej porzeczki i z powodu suszy ponieśli stary w uprawach, mogą ubiegać się o przyznanie wsparcia/ fot. shutterstock

Szef resortu rolnictwa Marek Sawicki poinformował w czwartek, że od 11 września Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie gotowa do przyjmowania wniosków od rolników o "pomoc suszową". Wnioski można składać do końca miesiąca - dodał minister.

Sawicki zapowiedział, że jeśli będzie potrzeba uzupełnienia protokołu komisji szacującej straty w gospodarstwach, gdzie szacunki będą odbywały się w ostatnich dniach września, rolnicy dostaną kilka dodatkowych dni na uzupełnienie dokumentów wyceniających straty.

"Oczywiście rolnicy będą mogli jeszcze w ciągu kilku dni do ARiMR w formie załącznika ten protokół dołączyć. Ale do 30 września rolnik będzie musiał złożyć wniosek w Agencji tak, żeby mógł być później rozpatrzony" - mówił Sawicki.

Wypłaty w ramach "pomocy suszowej" mają zacząć się po 10 października. Rząd przeznaczył na to 450 mln zł.

Wsparcie otrzymają rolnicy, których straty w następstwie suszy wyniosą co najmniej 30 proc. produkcji rolnej z trzech ostatnich lat. Pomoc wyniesie 800 zł na hektar dla rolników posiadających sady i krzewy owocowe oraz 400 zł na hektar dla pozostałych pod warunkiem, że ubezpieczyli oni połowę upraw. Jeżeli nie - pomoc będzie o 50 proc. niższa.

Wskazał, że na poniedziałkowym posiedzeniu rządu padały różne sugestie, dotyczące podziału kwoty unijnej pomocy. "Wszystko wskazuje na to, że gros z tych 500 mln, w mojej ocenie ok. 400 mln, będzie przeznaczone na pomoc dla sektora mleka; natomiast 100 mln - na pozostałe działania" - powiedział.

Wyjaśnił także, że Polska równolegle występuje o pomoc związaną z trudnościami rynkowymi i o dodatkową "pomoc suszową". Według niego jeszcze nie wiadomo, jak będzie ona wyglądała.

"Miejmy nadzieję, że na stałym komitecie ds. rolnictwa, który będzie obradował w piątek bądź poniedziałek Komisja zaproponuje nam, jakie przyjmuje rozwiązania" - dodał szef MRiRW.

W środę w Sejmie minister rolnictwa mówił, że straty w rolnictwie według dotychczasowych szacunków wynoszą ponad 1 mld zł. Powołując się na dane Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wskazał, że w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 r. zagrożenie suszą rolniczą występowało dla 14 kategorii upraw: roślin strączkowych, ziemniaków, krzewów owocowych, chmielu, kukurydzy na kiszonkę, tytoniu, warzyw gruntowych, buraków cukrowych, drzew owocowych i kukurydzy na ziarno.

Poinformował też, że według stanu na 8 września powołane przez wojewodów komisje oszacowały straty w 1400 gminach. Poszkodowanych jest ponad 200 tys. gospodarstw, dotkniętych suszą (według meldunków komisji) jest prawie 1,8 mln ha upraw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM