W oczekiwaniu na nabór wniosków na bezpłatną dystrybucję owoców

Autor: www.sadyogrody.pl 16 października 2017 08:31

W oczekiwaniu na nabór wniosków na bezpłatną dystrybucję owoców fot. shutterstock.com

- Nie ma jeszcze stosownych aktów prawnych, dlatego nie jest znany termin naboru powiadomień o zamiarze dokonania wycofania owoców z rynku - informuje biuro prasowe ARiMR, która odpowiedzialna jest za realizację programu.

Nie udało nam się uzyskać informacji czy jest szansa na uruchomienie naboru wniosków jeszcze w październiku. - Wzorem lat ubiegłych, jak tylko stosowne rozporządzenie zostanie opublikowane, wszelkie informacje będą zamieszczone na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - podało biuro prasowe.

Kolejną kwestią jest miejsce składania wniosków. Zapytaliśmy ARiMR czy będą to Oddziały Regionalne Agencji czy biura powiatowe. Jednak też nie uzyskaliśmy jednoznacznie odpowiedzi. - Planuje się, że - analogicznie do poprzednich mechanizmów związanych z embargo - zarówno proces przyjmowania powiadomień, jak i wniosków oraz wydawanie decyzji przeprowadzany będzie w Oddziałach Regionalnych.

Przypomnijmy, od tego roku - za realizację programu nie będzie odpowiadać Agencja Rynku Rolnego tylko Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest to związane z powstaniem od 1 września br. Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który łączy część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR).

Jak wyjaśnia ARiMR, zasady wycofania owoców z rynku zostały uregulowane w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1165 z dnia 20 kwietnia 2017 r. ustanawiającym tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia  producentów niektórych owoców (Dz.U. L 170 z 1.7.2017, str. 31—46). Zgodnie z nimi pomocą finansową będą objęte zarówno organizacje producentów jak i producenci nie będący członkami organizacji producentów.

Warto przypomnieć, że sadownicy wraz z wnioskiem o płatność będą składać oświadczenie o nie otrzymaniu podwójnego finansowania unijnego lub krajowego ani odszkodowania w ramach polisy ubezpieczeniowej za wiosenne przymrozki.

Komisja Europejska postanowiła, że nadzwyczajne środki już stosowane jako pomoc dla rolników w ramach rekompensaty za rosyjskie embargo zostaną przedłużone do końca czerwca 2018 r. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że Polsce przyznano największe wsparcie. Polscy producenci jabłek i gruszek będą mogli wycofać ponad 75 tys. ton owoców.

Przeczytaj również: KE: Wsparcie przedłużone w 2018 r. Polska będzie mogła wycofać 75 tys. ton owoców

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM