W.Boguta na WKG: Świat nie jest dla indywidualistów, to miejsce dla zespołów

Autor: www.sadyogrody.pl 25 września 2015 17:06

W.Boguta na WKG: Świat nie jest dla indywidualistów, to miejsce dla zespołów Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw

- Grupa producentów jest podstawowym elementem na zorganizowanym rynku, i wszystkim ogniwom uczestniczącym w łańcuchu produkcji żywności, na tworzeniu takich grup powinno zależeć - mówił podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2015 w Białymstoku Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw w czasie sesji zatytułowanej „Rynek spożywczy Polski Wschodniej. Efektywna współpraca przemysłu i producentów rolnych”.

W Polsce działa ponad 300 grup producentów owoców i warzyw.

- Świat nie jest miejscem dla indywidualistów, to miejsce dla zespołów. Tylko w ten sposób można rozwiązywać problemy i się rozwijać. Jednak problem jest w tym, że ponad 80 proc. Polaków nie ufa sobie, podczas gdy współpracę buduje się właśnie na zaufaniu - mówił podczas WGK 2015 w Białymstoku Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Jego zdaniem między producentem a przetwórcą dzisiaj jest wojna. - Przetwórcy mówią, że jedziemy na jednym wózki – bo hipermarkety są naszym wspólnym wrogiem. Jednak różnica jest między nimi taka, że przetwórca ma na kogo przerzucić swoje nieszczęście związane z wysokimi kosztami produkcji a producent rolny zostaje z tym problemem sam. Bardzo dużo jest do zrobienia po stronie producentów, bo podaż z popytem musi się spotkać na oczekiwanym, przez obie strony, poziomie - zapewniał ekspert.

Jego zdaniem organizowanie się producentów rolnych w grupy może przyspieszyć ten proces.

Krystyna Gurbiel, zastępca prezesa Agencji Rynku Rolnego również zaznaczyła podczas WKG 2015 w Białymstoku, że kierunek organizowania się w grupy jest niezbędny w Polsce. - Pozycja producenta w Polsce jest dzisiaj zbyt słaba – alarmowała podczas WKG.

Bieżące relacje ze Wschodniego Kongresu Gospodarczego na wnp.pl i www.wschodnikongres.eu. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, organizator m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM