Ustawa o obrocie ziemią ma poważną lukę?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 19 kwietnia 2016 11:19

Ustawa o obrocie ziemią ma poważną lukę? Będzie można swobodnie sprzedawać ziemię rolną? fot. shutterstock.com

Będzie można swobodnie sprzedawać ziemię rolną, nawet po wejściu w życie restrykcyjnej ustawy o wstrzymaniu jej obrotu. Warunkiem jest skorzystanie z luki, którą ma ustawa i zrobić to szybko - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP" ustawa ma poważną lukę. - Wprowadzane restrykcje dotyczyć będą spółek posiadających nieruchomości, ale już nie spółek posiadających udziały w spółce będącej właścicielem nieruchomości. A to zasadnicza różnica - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem adwokat, prof. Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W jaki sposób można obejść przepisy? "Do końca kwietnia właściciele ziemi mają czas, by utworzyć dwie firmy: spółkę-córkę, która będzie właścicielem ziemi oraz spółkę-matkę, która będzie miała 100 proc. udziałów spółki-córki. Czyli pośrednio będzie też właścicielem gruntów" - czytamy w "DGP".

- Kupując spółkę-matkę każdy będzie mógł też de facto kupić ziemię rolną, również po 30 kwietnia. Agencja nie będzie miała prawa pierwokupu - wyjaśnia prof. Gutowski.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM