Ursus zapłacił 4-krotnie więcej za akcje spółki Bioenergia Invest

Autor: www.money.pl/www.sadyogrody.pl 08 stycznia 2016 10:12

Producent ciągników Ursus kupił od swojego największego akcjonariusza 4 mln akcji spółki Bioenergia Invest. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zapłacił za ten pakiet blisko 4-krotnie więcej, niż wynosiły wcześniejsze oficjalne wyceny - wykonane na zlecenie samego Ursusa. Z wnioskiem o wyjaśnienia wystąpiło do spółki Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych - podaje money.pl.

Pod koniec grudnia spółka Ursus podpisała umowę z POL-MOT Holding. W jej wyniku odkupiła prawie 4 mln akcji (36,1 proc. udziałów) zależnej od siebie firmy Bioenergia Invest. Za nieco ponad jedną trzecią udziałów Ursus zapłacił 14,5 mln zł. Tym samym stał się jej jedynym właścicielem. Problem polega na tym, że według wcześniejszych sprawozdań Ursusa cała firma warta była około 11 mln zł. Tym samym jedna akcja była wcześniej wyceniana na 1 zł, a cena zakupu ostatniego pakietu wyniosła 3,66 zł za sztukę.

Na ten problem zwróciło uwagę Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które w ostatnich dniach skierowało do zarządu spółki Ursus pismo zawierające wniosek o niezwłoczne udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące transakcji. SII oczekuje m.in. publikacji dokumentu wyceny spółki Bioenergia Invest, a także wyjaśnień na temat sposobu finansowania transakcji.

Zarząd spółki Ursus w oficjalnym komunikacie tłumaczył, że dokonana transakcja przejęcia wszystkich akcji Bioenergia Invest pozwoli na szybszą realizację perspektywicznych i kluczowych projektów z obszaru biomasy oraz rozwoju w szeroko pojętej branży rolnej.

Czytaj więcej w serwisie money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM