Unia Warzywno - Ziemniaczana: Strajki nie są wymierzone w rząd (zdjęcia)

Autor: www.sadyogrody.pl 08 marca 2018 11:30

7 marca odbyły się manifestacje w dwóch miejscowościach w Blaszkach i Wróblewie. Organizatorzy podkreślają, że nie jest to antyrządowy strajk. Rolnicy jedynie konstruktywnie krytykują obecne działania i liczą na współpracę z rządem.

W każdej z manifestacji brało udział około 200 rolników a strajk polegał na przechodzeniu przez pasy drogowe. Blokady na drodze krajowej nr. 12 odbyły się w godzinach 10.00-12.00. Organizatorzy strajku podkreślają, że działania nie są wymierzone w rząd. Rolnicy jedynie konstruktywnie krytykują obecne działania i liczą na współpracę z rządem.

Rolnicy domagają się zmiany ministra rolnictwa, który mimo informowania o zaniedbaniach w podległym mu resorcie nie wyraża chęci rozwiązania problemów. Wskazują na dużą różnicę cen między cenami w skupach, a cenami w marketach: ziemniaki w skupie kosztują 0.2 zł/kg a w markecie 2 zł/kg. Takie samo porównanie jest w przypadku kapusty: 0.2 zł to cena w skupie do 2 zł w sklepie.

Zdaniem manifestujących polski rynek zalewany jest przez import, który płynie do kraju z każdej możliwej strony świata. Ziemniaki importowane są z Afryki oraz krajów Europejskich a polscy producenci mają problem ze sprzedażą swoich produktów.

Protestujący domagają się unormowania stosunków dyplomatycznych z Rosją. Rosja to do niedawna największy odbiorca polskich warzyw. Dziś nie jest możliwa sprzedaż do tego kraju a rolnicy z centrum Polski sprzedawali do Rosji wszystkie swoje produkty rolne.

Dużym zagrożeniem okazuje się zbyt swobodny import z Ukrainy. Dziś importowane są zboża jednak rolnicy wskazują na intensywny rozwój rolnictwa w tym kraju  i w dalszej perspektywie grozi to zwiększeniem importu. 

Ostatnim postulatem jest wyrównanie dopłat rolniczych we wszystkich krajach UE. Dziś Polacy rolnicy dostają kilkukrotnie mniejsze dopłaty niż rolnicy z Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM