Umowy międzynarodowe i kryzys rynkowy priorytetem dla nowej ekipy resortu

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 08 grudnia 2015 13:50

Umowy międzynarodowe i kryzys rynkowy priorytetem dla nowej ekipy resortu Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi wraz z kierownictwem MRiRW/ fot. minrol.gov.pl

Priorytetem dla nowego ministra rolnictwa jest sprawa kontaktów międzynarodowych i rynków rolnych. - Chcemy możliwie jak najszybciej przygotować pewne rozwiązania aby łagodzić skutki kryzysu – mówił Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi na konferencji prasowej.

- Nasze działania będą przebiegały w kilku etapach. Po pierwsze mamy ustawę o działach administracji rządowej, gdzie pani premier przydzieliła do ministra rolnictwa działania wynikające zasadniczo z trzech działów administracji rządowej, jakimi są: rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne, ale też działania wynikające z Polityki Spójności – podkreślił Krzysztof Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że planowana jest konsolidacja instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności oraz utworzenie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która zajmowałaby się rozwojem tych terenów

Jak zapewniał, musi być realizowane to prawo, które funkcjonuje, czyli ustawy, rozporządzenia, programy rządowe. - Chcemy poddać wnikliwej analizie wszystkie działy i w oparciu o program Prawa i Sprawiedliwości przygotować zmiany w poszczególnych obszarach – dodał.

- Trzecia sprawa, którą realizujemy, to wystąpienie do około 150 organizacji i instytucji współpracujących z rolnictwem o przedstawienie wniosków i postulatów, dotyczących przede wszystkim programu naszego, ale też przedstawienie spraw i inicjatyw, które zdaniem tych organizacji powinny być załatwione przez resort rolnictwa – zapewniał minister.

Jurgiel zapewnił, że ministerstwo będzie współpracowało ze społeczeństwem i z tymi grupami, których polityka rolna dotyczy. - Czwarta część to wprowadzenie zadań z programu rolnego Prawa i Sprawiedliwości, które będą sukcesywnie wdrażane do pracy resortu jako projekty ustaw czy też programy – mówił.

- Jednym z priorytetów jest także aktywność na arenie międzynarodowej w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej i zbliżającego się jej przeglądu, a także kwestie związane z negocjowaną umową handlową UE-USA (TTIP) - zaznaczył. 

Minister rolnictwa podkreślił, że ważna jest też kwestia obrotu ziemią. - Jest w Polsce potrzebna konkretna ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, nie tylko odnosząca się do sprzedaży i zbywania nieruchomości. Ustawa ta musi określić rolę państwa w zakresie wspierania gospodarstw rodzinnych – dodał Krzysztof Jurgiel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM