Ukraińcy zainteresowani pracą w polskim ogrodnictwie. Zasady zatrudniania

Autor: www.sadyogrody.pl 27 lutego 2015 08:16

Ukraińcy zainteresowani pracą w polskim ogrodnictwie. Zasady zatrudniania fot. shutterstock

Obawa przed eskalacją konfliktu w Donbasie i możliwością jego rozszerzenia, która może spowodować masowy pobór młodych Ukraińców do wojska, może spowodować wśród obywateli tego kraju wzrost zainteresowania pracą w polskim ogrodnictwie.

- Ukraińcy sami namawiają polskich pracodawców do wcześniejszego wysłania im dokumentów / zaproszeń. Boją się zarówno kolejek w konsulatach, jak też zakazu wyjazdów z kraju. Stąd tak znaczący wzrost liczby zaproszeń już na początku roku - mówi Aleksandra Wielgos z firmy Yasta specjalizującej się w rozliczaniu pracowników ze Wschodu.

Zdaniem analityków, w 2014 roku do pracy w Polsce przybyło łącznie ponad 250 tys. Ukraińców, z czego około 200 tysięcy zatrudnią właściciele gospodarstw rolnych, plantacji i zakładów przetwórczych. Jak podaje Związek Sadowników RP, W roku ubiegłym do samego tylko powiatu grójeckiego, gdzie znajduje się ogromna liczba sadów, przyjechało 41 191 Ukraińców na podstawie oświadczenia o zamierzenia powierzenia pracy. W tym roku, tylko w styczniu i lutym (dane z 12.02.2015 r.) jest to już 6 241,czyli o 65 proc. więcej niż rok temu.

Podjęcie legalnej pracy w naszym kraju nie jest skomplikowane, ponieważ od kilku lat w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej działają specjalne procedury i przepisy dot. legalnego zatrudnienia obywateli krajów Europy Wschodniej (z Rosji, Armenii, Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Mołdawii).

Obywatele Ukrainy starający się o pracę – na podstawie specjalnych zaproszeń od polskich pracodawców - mogą ubiegać się o pozwolenia na roczny pobyt w Polsce. Zatrudniony obywatel Ukrainy jest zarejestrowany w urzędzie pracy, dostaje umowę (najczęściej "o dzieło"). Umowa zostaje sporządzona po polsku (obywatelowi Ukrainy trzeba wytłumaczyć zasady podjęcia pracy "w sposób dla niego zrozumiały"). Zatrudniając obcokrajowca, warto sprawdzić jego wizę, w której powinno być zaznaczone, że może on podjąć pracę za granicą. Określa to kod D005. Jest to ważne, ponieważ często obywatele Ukrainy starają się o wizy turystyczne, gdyż ich wydanie jest tańsze, cały proces - krótszy.

Zdaniem ekspertów zajmujących się rozliczaniem pracowników ze Wschodu, trzeba dokładnie sprawdzić dokumenty osób, które zatrudnia się w ogrodnictwie oraz sporządzić umowę, ponieważ są sygnały z urzędów celnych, że - z racji zwiększonego przemytu papierosów z Ukrainy - nasilą się kontrole w gospodarstwach. Kary jakie można ponieść za nielegalne zatrudnianie pracowników ze Wschodu oscylują wokół 1-30 tys. zł (średnia 3 tys. zł) od jednego pracownika.

Od rozwinięcia się sytuacji na Ukrainie zależy rozwój sadownictwa i ogrodnictwa w Polsce – nie tylko z powodu embarga. Kilka lat temu dzięki możliwości zatrudniania Ukraińców, rozwinięto produkcję, zainwestowano w nowe nasadzenia czy nowe odmiany (np. wiele nowych - pracochłonnych - plantacji truskawek czy borówki amerykańskiej), a dzięki niższym niż w Europie Zachodniej stawkom dla pracowników (nawet o 4 euro / h), możemy skutecznie konkurować w eksporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM