Ukraińcy nie będą już chcieli pracować w Polsce

Autor: www.mondaynews.pl/www.sadyogrody.pl 01 grudnia 2016 11:06

Ukraińcy nie będą już chcieli pracować w Polsce Unia planuje zniesienie wiz dla Ukraińców. Jeśli stanie się to faktem, to stracimy ostatni argument, by przekonać ich do pracy w Polsce / fot. shutterstock

Unia planuje zniesienie wiz dla Ukraińców. Jeśli stanie się to faktem, to stracimy ostatni argument, by przekonać ich do pracy w Polsce, która najszybciej starzej się w UE. Eksperci prognozują, że od przyszłego roku, przybysze ze wschodu, zapewne będą woleli wyjeżdżać na Zachód Europy, gdzie zarobią 3-4 razy więcej - informuje mondaynews.pl.

Zgodnie z prognozą warszawskiego analityka gospodarczego Łukasza Białka, za około 20-25 lat w Polsce zabraknie aż 6,5 mln osób do pracy. Będzie to konsekwencją zmian demograficznych i masowej emigracji do bardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Według szacunków, obecnie aż 2-2,5 mln rodaków pracuje za granicą, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Francji. W przyszłości problem niedoborów kadrowych pogłębi się też ze względu na cofnięcie reformy emerytalnej. Od 1 października 2017 roku wiek wymagany do uzyskania świadczenia emerytalnego będzie wynosił bowiem 60 lat, w przypadku kobiet, i 65 dla mężczyzn. Ekspert prognozuje, że w związku z tym, za kilkanaście lat emeryci mogą otrzymywać ok. 600-700 zł miesięcznie, choć i ta kwota jest niepewna. To w oczywisty sposób, już teraz, zmusza Polaków do rozważania różnych scenariuszy, np. wyjazdu z kraju.

– Nie zgadzam się z opiniami tych ekspertów, którzy twierdzą, że musimy na siłę ściągać Ukraińców do Polski. Ja zadam pytanie, dlaczego nie postaramy się o to, żeby nasi rodacy, rozsiani po świecie, powrócili do ojczyzny. Jeszcze parę miesięcy temu, wiele osób ze strony rządowej zarzekało się, że zrobi wszystko, aby Polacy, niemalże masowo, przyjeżdżali z powrotem do kraju. Niestety, za tymi słowami nie poszły żadne czyny. Nadal czekamy na takie regulacje czy deregulacje w sferze gospodarki różnych sektorów, które wewnętrznie uczynią rynek pracy atrakcyjnym dla polskiego pracownika. I sprawią, że młodzi ludzie będą chcieli, bez oporu, tutaj zakładać rodziny i wychowywać swoje dzieci – stwierdza Łukasz Białek.

Jak ocenia Białekobecnie rząd nie ma żadnych możliwości, aby zachęcić Ukraińców do pracy w Polsce. Już teraz, wielu z nich nie godzi się na niskie stawki, które przyjmowali jeszcze kilka lat temu. Ponadto Ukraińcy oczekują takiego samego traktowania, jak polscy pracownicy. Po politycznej decyzji Komisji Europejskiej, która najpewniej od przyszłego roku pozwoli im swobodnie poruszać się na terenie UE, z pewnością wybiorą kraje zachodnioeuropejskie, gdzie standard życia i płace są dużo wyższe. W klasyfikacji Banku Światowego, Polska, pod względem wysokości obciążeń podatkowych, nakładanych na przedsiębiorców, znajduje na 47. miejscu na świecie. To również zniechęci Ukraińców do podejmowania u nas zatrudnienia.

Więcej w serwisie mondaynews.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM