Trwają prace nad ułatwieniem sprzedaży żywności przez rolników

$data.author.description Autor: Farmer.pl 22 lutego 2016 12:54

Trwają prace nad ułatwieniem sprzedaży żywności przez rolników Sprzedaż żywności uzyskanej w całości lub w części z surowców pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu ma być limitowana/ fot. shutterstock

Jak poinformowało ministerstwo, w resorcie rolnictwa trwają prace nad przygotowaniem rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników – podaje farmer.pl.

Sprzedaż żywności uzyskanej w całości lub w części z surowców pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu ma być limitowana – wysokości limitu nie określono. Jeśli rolnik nie zatrudni pracownika do przerobu, będzie zwolniony z opodatkowania, przy produkcji do wielkości limitu. Limity miałyby być przy tym ilościowe, nie wartościowe.

Uprawnienia kontrolne byłyby przeniesione z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego - na Inspekcję Weterynaryjną, a w odniesieniu do produktów pochodzenia niezwierzęcego - na Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

- Celem projektowanej ustawy jest zrównanie możliwości sprzedaży żywności przez polskich rolników z warunkami, jakie mają rolnicy w innych krajach unijnych – określiła wiceminister i dodała, że u nas można sprzedawać tylko surowce, nic przetworzonego. – To będzie konkurencja – mówiła wiceminister. Zapowiedziała, że po przekroczeniu limitu rolnik będzie płacił podatki – jakie, jeszcze nie wiadomo.

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM