Trwają prace nad prawem dot. obrotu ziemią

Autor: farmer.pl / PAP 17 grudnia 2014 15:48

MRiRW pracuje nad przepisami regulującymi obrót ziemią po 2016 r. Powołano specjalny zespół, która analizuje poselskie projekty i przygotuje opinię rządu w tej sprawie - poinformowała wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

Chodzi o nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która reguluje nabywanie ziemi, ograniczając aktualnie prawo do takiego zakupu do obywateli Polski. Zgodnie z przepisami przejściowymi, takie ograniczenia zostaną zniesione w maju 2016 r. Obecnie cudzoziemcy, którzy chcą kupić nieruchomość rolną, muszą uzyskać specjalne pozwolenie od ministra spraw wewnętrznych.

Obecnie w Sejmie są trzy projekty poselskie - dwa dotyczą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, jeden gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa. Prawdopodobnie wszystkie te projekty będą procedowane razem, a rząd wniesie do nich poprawki - powiedział podczas seminarium w Senacie poświęconemu obrotowi ziemią kierujący zespołem dyrektor departamentu gospodarki ziemią ministerstwa rolnictwa Zbigniew Abramowicz. Dodał, że najpewniej prace nad nowymi przepisami rozpoczną się w Sejmie w przyszłym roku. Wtedy jest szansa na uchwalenie ustawy jeszcze w tej kadencji parlamentu.

W projektach tych jest kilka interesujących propozycji, zwłaszcza dotyczących utworzenia nowych instytucji pozwalających na to, by nie rozdrabniać gospodarstw rolnych, zapobiec spekulacji gruntami, nie dopuścić do nabywania nieruchomości przez osoby podstawione.

W projektach są również przepisy przewidujące wprowadzenie daleko idących zmian w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi, mających przede wszystkim na celu poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych oraz zapewnienie nabywania nieruchomości rolnych w pierwszej kolejności przez rolników indywidualnych prowadzących gospodarstwa rodzinne. To też propozycje wprowadzenia przepisów, które mają przeciwdziałać nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych.

Według poselskich propozycji bardziej aktywną niż dotychczas rolę będzie miała Agencja Nieruchomości Rolnych, która realizuje politykę rolnej państwa. Przede wszystkim Agencja miałaby monitorować i uczestniczyć w obrocie nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM