Trwają kontrole minimalnego wynagrodzenia

$data.author.description Autor: Farmer.pl 27 lutego 2017 10:46

Trwają kontrole minimalnego wynagrodzenia fot. shutterstock

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje w tym roku ze szczególnym natężeniem, czy pracodawcy zatrudniają legalnie i czy wypłacają pracownikom minimalne wynagrodzenie - informuje farmer.pl.

- Jak inspekcja będzie analizowała czy jak będzie kontrolowała przestrzeganie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu? - pytał w Sejmie poseł Mirosław Maliszewski wskazując, że w rolnictwie dominują umowy cywilnoprawne. - Wiemy, że w umowie zlecenia czy umowie o dzieło czasu pracy w przeliczeniu na godziny często się nie określa.

Główny inspektor pracy Roman Giedrojć zapowiedział, że po raz pierwszy po wojnie Państwowa Inspekcja Pracy podjęła w 2017 r. decyzję o badaniu na tak szeroką skalę minimalnego wynagrodzenia.

 - Wszyscy inspektorzy pracy, ci, którzy zajmują się prawem pracy, ci, którzy zajmują się bezpieczeństwem pracy, jak również ci, którzy zajmują się legalnością zatrudnienia, w momencie kiedy będą realizować jakąkolwiek kontrolę zaopiniowaną i zaakceptowaną przez Radę Ochrony Pracy i Komisję do Spraw Kontroli Państwowej, będą zmuszeni do podejmowania działań w zakresie sprawdzenia, czy stawka minimalna jest wypłacana. Od lutego prowadzimy zmasowane kontrole w wymiarze dotąd niespotykanym - mówił.

Zmasowane kontrole mają doprowadzić do eliminowania patologii dotyczących wypłacania minimalnych stawek. A zaniżanie ich zgłaszają do PIP, prosząc o skontrolowanie, nie tylko niezadowoleni pracownicy, ale także pracodawcy wypłacający prawidłowe stawki i obawiający się, że stają się mniej konkurencyjni od zaniżających wynagrodzenie.

Pracodawcy, którzy nie zastosują się do nowych zapisów ustawy o płacy minimalnej, mogą zapłacić od 1 tys. do 30 tys. zł kary.

Kontrole można przeprowadzać bez uprzedzenia, o każdej porze. Inspektorzy mogą nakazać wypłatę zaległego wynagrodzenia.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM