To trudny czas dla grup producentów owoców i warzyw (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 26 stycznia 2016 09:49

To trudny czas dla grup producentów owoców i warzyw (video) Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw/ fot. PTWP

- Organizacje producentów owoców i warzyw są obecnie w dość trudnym okresie, ze względu na to, że większość z nich skończyła etap wstępnego uznania, czyli etap inwestowania. To inwestowanie było często połączone z posiłkowaniem się kredytami i w tej chwili muszą oni część tych kredytów spłacać - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Poza tym jest to już czas, w którym grupy nie skorzystają z pomocy a ich koszty będą rosnąć. Koszty te pokrywa się z marży od obrotu. A przy ogólnej nieciekawej sytuacji na rynku, producenci nie zawsze mają pieniądze na spłatę.

- Tam, gdzie inwestycje były wcześniej dobrze zaplanowane, tam gdzie producenci realizują swoje obowiązki w tym podstawowym wymiarze czyli sprzedażowym, gdzie handel jest dobrze zorganizowany - tam problemów nie ma. Jednak część  grup zrealizowała zbyt duże inwestycje i teraz te grupy mają problemy. Upadłości w gospodarce rynkowej oczywiście się zdarzają, to naturalne. Mają one miejsce na całym świecie. Jednak ważne jest to, żeby sektor odpowiednio zadbał o ten majątek upadających podmiotów - twierdzi Witold Boguta i podkreśla, że dotychczasowe upadłości, które miały miejsce w naszym kraju, kończyły się na szczęście tym, że majątek zostawał w sektorze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM