Ten jeden dzień dla producentów jabłek i gruszek na otrzymanie wsparcia

Autor: sadyogrody.pl 12 grudnia 2014 09:27

Ten jeden dzień dla producentów jabłek i gruszek na otrzymanie wsparcia fot. shutterstock.com

10.12.2014 r. ARR ogłosiła, że pozostała do wykorzystania ilość 1966,5 ton jabłek i gruszek, które mogą zostać objęte wsparciem w ramach tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia w związku z embargo. Wnioski można było składać tylko przez jeden dzień.

Tym dniem był 11 grudnia 2014 r., choć w ogłoszeniu ARR napisano, że powiadomienia można będzie składać do 13 grudnia w oddziałach terenowych Agencji. Krótszy termin związany był z przekroczeniem zadeklarowanych ilości łącznie 1966,5 ton.

Jak podała ARR, dla powiadomień złożonych w dniu 11 grudnia 2014 r. dotyczących jabłek i gruszek określono wskaźnik redukcji wynoszący 0,02. 

Powiadomienia można było składać z przeznaczeniem owoców na bezpłatną dystrybucję i niezbieranie plonów.

Co ważne, producenci owoców i warzyw, którzy otrzymali wsparcie do upraw z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (tzw. pomoc "de minimis") nie mogli otrzymać kolejnego wsparcia do tych samych powierzchni upraw z Agencji Rynku Rolnego.

To już trzecia okazja i termin, w którym sadownicy mogli ubiegać się o wsparcie w ramach pomocy unijnej i tak naprawdę jest to uzupełnienie limitów po poprzednich naborach.

Przypomnijmy, w pierwszych dwóch naborach część producentów skorzystała – w ramach dopłat unijnych - z możliwości biodegradacji owoców oraz oddania ich do organizacji charytatywnych. Później można było skorzystać z pomocy de minimis, czyli dopłaty do każdego hektara upraw. Jednak do kwoty tej dopłaty trzeba było odliczyć wielkość pomocy, z której producent skorzystał (jeśli skorzystał) w ramach rekompensat unijnych. Jeśli dany producent przeznaczył owoce lub warzywa z danej działki na cele charytatywne lub do utylizacji, nie mógł otrzymać pomocy de minimis adekwatnej do areału upraw.

Jednak wcale nie jest łatwo ulokować plony w organizacjach charytatywnych, których magazyny są już wręcz przepełnione. Dlatego wielu producentów, którzy złożyli wnioski o zagospodarowanie owoców czy warzyw w ten sposób, byli zmuszeni do rezygnacji, aby uzyskać pomoc de minimis. I stąd miejsce dla kolejnych 1966,5 ton owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM