Szydło: Należy zastanowić się nad kadencyjnością wójtów i burmistrzów

Autor: PAP 24 września 2015 13:38

Szydło: Należy zastanowić się nad kadencyjnością wójtów i burmistrzów Beata Szydło, kandydatka na premiera/ fot. PTWP

Trzeba się zastanowić nad kadencyjnością wójtów, burmistrzów; mogłyby to być dwie pięcioletnie kadencje - powiedziała w środę wiceprezes PiS Beata Szydło. Rozmawiać trzeba także o zmianie finansowania samorządów - dodała.

Kandydatka PiS na premiera w środę wzięła udział w spotkaniu Instytutu Wolności w Warszawie pt. "Bezpieczna przyszłość dla Polski".

Obecnie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast są wybierani w wyborach bezpośrednich na czteroletnią kadencję i mogą pełnić funkcję dowolną liczbę kadencji.

"Uważam, że kadencyjność jest w tej chwili potrzebna, bo w wielu miejscach utworzyły się zasklepione układy, które funkcjonują od wielu lat. Uważam, że powinny to być dwie pięcioletnie kadencje" - podkreśliła kandydatka PiS na premiera. Według niej warto, aby doświadczenie samorządowców było wykorzystywane np. w parlamencie.

Zdaniem Szydło jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin (oprócz miast na prawach powiatu) wbrew oczekiwaniom, że wprowadzą nowych ludzi do samorządów, te układy zabetonowały.

Wiceprezes PiS uważa, że rozmawiać trzeba także o zmianie finansowania samorządów.

Jak zaznaczyła, trzeba się zastanowić, jak zmienić ustawę o dochodach jednostek samorządu. "Czy być może dać samorządom jakąś możliwość działalności gospodarczej, czy zdobywania innych możliwości finansowych po to, aby realizować zadania inwestycyjne" - powiedziała Szydło.

"Myśmy zaproponowali na przykład utworzenie funduszu inwestycyjnego, który byłby odpisem z podatku VAT za realizowane już inwestycje, by te pieniądze później były wykorzystywane na przykład na kolejne inwestycje" - podkreśliła.

Kandydatka PiS na premiera mówiła także o możliwości zmiany ustawy o zamówieniach publicznych, tak by lokalne firmy miały zagwarantowane np. 40 proc. inwestycji wykonywanych na terenie danego samorządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM