Szef KZPOiW: Nowy PROW uwzględnia potrzeby średnich i małych producentów rolnych

Autor: www.sadyogrody.pl 11 sierpnia 2015 10:25

Szef KZPOiW: Nowy PROW uwzględnia potrzeby średnich i małych producentów rolnych Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw/ fot. PTWP/Żelazna Studio (P.Pawłowski)

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który teraz dobiega końca, wspierał przede wszystkim dużych producentów. - Gospodarstwa wyposażyły się w ciągniki, maszyny. Natomiast nowy PROW wydaje się, że zauważa również średnich i mniejszych producentów. To bardzo ważne ponieważ na wsi pracuje spora część rolników w takich właśnie gospodarstwach, a takie działanie daje również im szansę na rozwój – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw.

Jednak w zakresie wsparcia modernizacji gospodarstw, nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich różni się od poprzedniego. - Istotne są dwie sprawy, które różnią te dwa programy. W nowym Programie Rozwoju mamy do czynienia z tym, że mniej preferuje się inwestycje zakupowe a bardziej inwestycje budowlane – zaznacza.

Drugą sprawą jest mniejsza kwota pomocy przypadająca na pojedyncze gospodarstwo w przypadku inwestycji niezwiązanych z budową lub modernizacją budynków inwentarskich. - Faktem jest, że wyłączone są gospodarstwa powyżej 300 ha, które mogą mniej korzystać z działania dotyczącego modernizacji. Jednak analizy, które zostały wykonywane wskazują, że na obecnym etapie rozwoju gospodarstwa te są w stanie sobie poradzić same – dodaje Boguta.

Jego zdaniem należy mieć na uwadze to, że w polskim rolnictwie duża część rolników pracuje w gospodarstwach średnich i mniejszych. - Dobrze, żeby mieli wsparcie, bo dzięki temu będą mogli samodzielnie się utrzymać. W krótkim czasie, przy braku wsparcia, te mniejsze gospodarstwa straciłyby kontakt z rynkiem, a ich właściciele popadliby w trudną sytuację ekonomiczną. PROW daje szansę mniejszym gospodarstwom. Jednak sfinansowanie inwestycji często będzie niemożliwe bez kredytu bankowego. Potencjalni beneficjenci muszą więc spełnić wymogi banków, będące warunkiem otrzymania kredytu – komentuje prezes KZPOiW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM