Szef KZGPOiW o złagodzeniu rosyjskiego embarga: Za wcześnie na ocenę!

Autor: www.sadyogrody.pl 02 czerwca 2016 15:16

Szef KZGPOiW o złagodzeniu rosyjskiego embarga: Za wcześnie na ocenę! Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw/ fot. PTWP

- Na pewno każde złagodzenie embarga jest korzystne dla rynku europejskiego. Jednak trudno obecnie jednoznacznie stwierdzić, co będzie w praktyce oznaczała informacja, że „Przywóz tych produktów będzie dozwolony za potwierdzeniem Ministerstwa Rolnictwa, które w ciągu trzech miesięcy opracuje mechanizm importu powyższych surowców" - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

W komunikacie poinformowano, że w Federacji Rosyjskiej „brakuje odpowiedniej jakości krajowego surowca do produkcji żywności dla dzieci".

- Jeśli do tych informacji dodamy fakt, że w sierpniu 2014 roku na Polskę nałożona dwa embarga – ze względu na rzekome uchybienia w jakości eksportowanych produktów i polityczne nałożone m.in. na wszystkie państwa UE, to tym bardziej trudno przewidywać, czy w praktyce takie złagodzenie przyniesie jakiekolwiek korzyści dla naszych producentów, czy przetwórców warzyw. Z oceną musimy poczekać - podkreśla Witold Boguta.

Rosyjski Rząd złagodził warunki embarga nałożonego w sierpniu 2014 r. na import artykułów rolno-spożywczych. 27 maja br. opublikowano postanowienie rządu w tej sprawie. 

Embargo zostało zdjęte z produktów przeznaczonych do produkcji żywności dla dzieci i dotyczy wołowiny, drobiu, suszonych, świeżych oraz zamrożonych warzyw.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM