System „żółtej kartki” pomoże rolnikom przy dopłatach bezpośrednich?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 19 marca 2016 14:26

System „żółtej kartki” pomoże rolnikom przy dopłatach bezpośrednich? Komisja Europejska chce wprowadzić system „żółtej kartki” w kontrolach administracyjnych / fot. shutterstock.com

Komisja Europejska chce wprowadzić system „żółtej kartki” w kontrolach administracyjnych – podaje Farmer.pl.

Izby Rolnicze informują o dyskusji w Copa-Cogeca w sprawie proponowanych zmian unijnego rozporządzenia 640/2014, uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli oraz warunków odmowy lub wycofania płatności oraz do kar administracyjnych mających zastosowanie do płatności bezpośrednich, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej zgodności.

System ma być wprowadzony w stosunku do wniosków składanych w 2016 roku.

Dotyczy kontroli administracyjnych i małego przedeklarowania powierzchni (poniżej 10 proc).

Jak informuje KRIR, w przypadku pierwszego przewinienia, gdzie przedeklarowanie jest nie większe niż 10 proc, kara administracyjna będzie zmniejszona o 50 proc. (przykład: rolnik przy obecnym systemie kontroli mając gosp. 10 ha a składa wniosek o wsparcie dla 11 ha, dopuszcza się przedeklarowania o 10 proc. Ze względu na 10 proc. przedeklarowanie zostaje mu odjęte 2 ha, czyli dostanie płatność tylko do 8 ha. W nowym systemie taki rolnik miałby zmniejszoną płatność do 8,5 ha. Jednocześnie, w przypadku przewinienia pierwszy raz, rolnik miałby zmniejszoną karę o 50 proc, co skutkowałoby zmniejszeniem płatności jedynie do pow. 9,25 ha).

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM