Świętokrzyskie: Rolnicy zbyt długo czekają na kontrolę wycofywanych owoców

Autor: strefaagro.echodnia.eu 07 grudnia 2015 15:09

Świętokrzyskie: Rolnicy zbyt długo czekają na kontrolę wycofywanych owoców Rolnicy zbyt długo czekają na kontrolę wycoywanych z rynku owoców i warzyw; fot. shutterstock.com

Producenci owoców i warzyw z woj. świętokrzyskiego, którzy w ramach pomocy związanej z embargiem rosyjskim, chcą przekazać produkty na cele charytatywne, zbyt długo czekają na kontrolę żywności. Mało tego, często są odsyłani na inne terminy, a bez tej kontroli nie mogą oddać owoców i warzyw. Powód: brakuje kontrolerów - podaje "Echo Dnia".

Z kolei instytucje odpowiedzialne za procedury związane z przekazywaniem żywności, przerzucają się obowiązkiem pomocy. Sadownicy i plantatorzy warzyw biorą więc sprawy w swoje ręce.

Jak przyznaje Marzena Furmanek ze Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Kielcach, Agencja Rynku Rolnego zasypała inspekcję powiadomieniami, a ona nie jesteśmy w stanie kontrolować tak, jak potrzeba. Zatrudnia bowiem tylko czterech kontrolerów na całe województwo. 

Rolnicy wskazują, że dobrym rozwiązaniem byłoby organizowanie punktów, w których zbieraliby się w kilku. Wtedy kontroler nie musiałby jeździć od gospodarstwa do gospodarstwa i sprawdzać produkty u każdego. Zaoszczędziłby czas i sprawdził w jednym miejscu kilka naczep.

Czytaj więcej na strefaagro.echodnia.eu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM