Świętokrzyska Izba Rolnicza proponuje rekompensaty za redukcję sadów

Autor: www.sadyogrody.pl/Świętokrzyska Izba Rolnicza 10 października 2016 10:56

Świętokrzyska Izba Rolnicza proponuje rekompensaty za redukcję sadów Świętokrzyska Izba Rolnicza po przeprowadzeniu konsultacji wśród sadowników proponuje wprowadzenie mechanizmów prowadzących do zmniejszenia nasadzeń jabłoni, szczególnie odmian, które dotychczas były sprzedawane na rynek rosyjski / fot. shutterstock

W związku z pogłębiającą się zapaścią cenową na rynku owoców oraz braku przesłanek na poprawę sytuacji Świętokrzyska Izba Rolnicza po przeprowadzeniu konsultacji wśród sadowników proponuje wprowadzenie mechanizmów prowadzących do zmniejszenia nasadzeń jabłoni, szczególnie odmian, które dotychczas były sprzedawane na rynek rosyjski oraz wiśni i czarnej porzeczki - apeluje Świętokrzyska Izba Rolnicza w liście do polskich eurodeputowanych.

- Dotychczas stosowane mechanizmy polegające na wycofywaniu z rynku części wyprodukowanych owoców są bardzo mało skuteczne, nie stabilizują rynku i obejmują wąską grupę producentów, są drogie i skomplikowane. Proponowane rozwiązanie powinno mieć zastosowanie w całej Unii Europejskiej - podkreśla Ryszard Ciźla prezes zarządu ŚIR. 

Pomoc finansowa Unii Europejskiej jako rekompensata z tytułu embarga powinna dotyczyć dobrowolnego ograniczenia powierzchni sadów w gospodarstwie indywidualnym. - Redukcja nasadzeń powinna obejmować sady będące w pełni owocowania. Powierzchnia przeznaczona do karczowania powinna być przez okres co najmniej 5 lat wykorzystywana do uprawy roślin przemysłowych – rzepak, kukurydza – na biopaliwa lub rośliny wysokobiałkowe z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Po okresie pięcioletniego zobowiązania do redukcji nasadzeń w/w gatunków sadowniczych, o ile sytuacja na rynku ulegnie stabilizacji, będzie mógł powrócić do uprawy lub przedłużyć zobowiązanie na kolejne lata - czytamy w piśmie.

Jak zaznacza przedstawiciel ŚIR, pekompensata z tytułu utraconych dochodów spowodowanych redukcją nasadzeń powinna być wypłacana corocznie przez ARiMR w oparciu o mechanizmy stosowane w odniesieniu do rezygnacji z uprawy buraków cukrowych. Wysokość dotacji powinna uwzględniać koszt nasadzeń poszczególnych gatunków, średni dochód w okresie przed wprowadzeniem embarga na import owoców przez Rosję oraz koszt karczowania i rekultywacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM