Straż Graniczna karze za nielegalnie zatrudnionych Ukraińców

Autor: www.sadyogrody.pl 04 sierpnia 2015 11:39

Straż Graniczna karze za nielegalnie zatrudnionych Ukraińców Polscy przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego bardzo często zatrudniają obywateli Ukrainy do prac sezonowych/ fot. shutterstock

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli, w wyniku kontroli legalności zatrudnienia na jednym z gospodarstw rolnych koło Grójca w woj. mazowieckim, zatrzymali 4 cudzoziemców nielegalnie zatrudnionych przy pracy sadowniczej.

Jak podał Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, zatrzymani mężczyźni to obywatele Ukrainy w wieku od 22 do 28 lat. W wyniku kontroli funkcjonariusze stwierdzili, że zarówno cel, jak i warunki pobytu cudzoziemców były niezgodne z deklarowanymi. Wszyscy pracowali przy zbiorze wiśni jednak u innego pracodawcy, niż tego, który wystawił oświadczenia, na podstawie których cudzoziemcy mogli podjąć zatrudnienie na terytorium RP.

Ponadto jeden z zatrzymanych posiadał przeterminowaną wizę i tym samym przebywał w Polsce nielegalnie. W związku z naruszeniem przepisów ustawy o cudzoziemcach, każdy z nich otrzymał decyzje zobowiązujące do powrotu w terminie 30 dni z zakazem ponownego wjazdu na terytorium Polski przez okres 1 roku.

Dodatkowo, zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy art. 120 ust. 2. wobec każdego z mężczyzn został skierowany wniosek do sądu o ukaranie za nielegalne wykonywanie pracy.

Polscy przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego bardzo często zatrudniają obywateli Ukrainy do prac sezonowych, m.in. przy zbiorze owoców. Równie często zapominając o obowiązku podpisania z cudzoziemcami umów o pracę, wystawienia oświadczenia o zamiarze wykonywania pracy zarejestrowanego we właściwym urzędzie pracy czy uzyskania zezwolenia na pracę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM