Straty w wyniku suszy sięgają już 1,6 mld zł

Autor: PAP 25 września 2015 13:34

Straty w wyniku suszy sięgają już 1,6 mld zł Według szacunków specjalnych komisji powołanych przez wojewodów, według stanu na 22 września poszkodowanych w wyniku suszy zostało ponad 231 tys. gospodarstw/ fot. shutterstock

Według szacunków specjalnych komisji powołanych przez wojewodów, według stanu na 22 września poszkodowanych w wyniku suszy zostało ponad 231 tys. gospodarstw. Straty oceniane są na 1,6 mld zł, uprawy zostały zniszczone na powierzchni 1,9 mln ha.

Komisji szacujących straty powołano aż 1897, najwięcej działa na terenie województw: mazowieckiego, wielkopolskiego i lubelskiego - w tych regionach jest najwięcej gospodarstw dotkniętych przez suszę.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że najmniej gospodarstw ucierpiało w woj. zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i śląskim.

Komisje nadal szacują straty, a prace powinny być zakończone do końca września. Resort rolnictwa nie zgodził się na przedłużenie terminu działania komisji uzasadniając, że przesunęło by to termin wypłaty pieniędzy dla poszkodowanych. Przyznane na pomoc środki muszą być wydatkowane w tym roku, gdyż pochodzą z bieżących oszczędności. Na pomoc suszową rząd przeznaczył 450 mln zł.

Przedłużenia prac komisji o co najmniej dwa tygodnie chcą m.in. izby rolnicze. Wskazują one, że szacowanie szkód jest skomplikowane. Zdaniem organizacji rolniczych, a także części posłów, wykazanie wymaganych 30 proc. strat w gospodarstwie przy prowadzeniu chowu zwierząt jest "praktycznie niemożliwe". W opinii rolników określanie rozmiarów suszy jest też nieprecyzyjne, gdyż jest zbyt mało stacji meteorologicznych i nie odnotowały one szczegółowo rozkładu opadów. Określeniem tzw. bilansu wodnego, na podstawie którego wyznacza się obszary zagrożone suszą, zajmuje się - w oparciu m.in. o dane ze stacji meteo - Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

W przypadku, gdy ze złożonych przez rolników wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza kwotę 450 mln zł, wówczas kwoty pomocy zostaną zmniejszone, ale z uwzględnieniem powierzchni, objętej suszą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM