Środki za wycofanie zostaną wypłacone dopiero w październiku?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 23 czerwca 2016 16:18

Środki za wycofanie zostaną wypłacone dopiero w październiku? Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. PTWP

Obecna sytuacja w branży sadowniczej jest ciężka, dlatego sadownicy z niecierpliwością oczekują wypłat środków za wycofanie z rynku. Agencja Rynku Rolnego zapewnia, że płatności rozpoczną się 4 lipca br. i zakończą z końcem września. Jednak dochodzą do nas informacje, że termin ten może ulec zmianie.

Jak mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, obecnie sadownikom - jak mało kiedy - potrzebne są pieniądze. - Embargo skutecznie załamało rynek, a ceny jabłek były mało korzystne. "Wycofanie" dla wielu tysięcy gospodarstw było jedynym ratunkiem – przyznaje.

Dodaje, że ze smutkiem przyjął informacje, ze wypłata pieniędzy nastąpi dopiero w październiku. - Pierwotne zapowiedzi mówiły, ze środki wpłyną na rachunki rolników najpóźniej w sierpniu. Wiele gospodarstw kupowało nawozy i środki ochrony roślin na kredyt z nadzieją na spłatę go właśnie z pomocowych pieniędzy. Odłożenie wypłaty o kilka miesięcy stawia w trudnej sytuacji wiele gospodarstw, a także banki i sprzedawców preparatów – tłumaczy Maliszewski.

- Poprosiliśmy Ministra Rolnictwa o pilne spotkanie i chcemy na nim zaproponować powrót do pierwotnego, obiecanego terminu. Czekamy na reakcje, bo sytuacja jest niezwykle poważna – skomentował prezes ZSRP.

Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego zapewnia, że środki finansowe ARR będzie wypłacała od 4 lipca do końca września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM