SPPIOPO: Proponowane stawki za wodę spowodują 8,5-krotny wzrost kosztów produkcji

Autor: www.sadyogrody.pl/SPPIOPO 08 czerwca 2016 11:07

SPPIOPO: Proponowane stawki za wodę spowodują 8,5-krotny wzrost kosztów produkcji Działanie takie oznacza gigantyczny, bo aż 8,5 krotny wzrost kosztów zużycia wody, a w konsekwencji znaczny spadek opłacalności produkcji / fot. shutterstock

- Faktem bardzo niepokojącym naszą branżę mają być nowe stawki opłat dotyczące poboru wody i odprowadzania ścieków. Jak Państwo wiecie, woda jest jednym z bardzo istotnych składników produkcyjnych dla upraw szklarniowych - czytamy w piśmie Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami skierowanym do ministerstwa środowiska.

- Dla produkcji szklarniowej ustaliliście Państwo nowe stawki wynoszące odpowiednio 1,64 zł/1m3 dla wody podziemnej i 0,82zł/m3 dla wody powierzchniowej, natomiast obecnie za wodę podziemną płacimy 0,194 zł/m3; wykazujemy średnie zużycie wody ok. 1m3/rok na 1 m2 szklarni. Działanie takie
oznacza gigantyczny, bo aż 8,5 krotny wzrost kosztów zużycia wody, a w konsekwencji znaczny spadek opłacalności produkcji - apeluje SPPIOPO. 

W piśnie podkreślono, że kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na strukturę kosztów, a następnie na opłacalność realizowanych przedsięwzięć biznesowych, jest wtórny wzrost kosztów, w tym przypadku energii elektrycznej. Podejmowane przez Państwa działania legislacyjne, będą miały bezpośredni wpływ na cenę wytworzenia energii, co w konsekwencji, jako obciążenie, zostanie przeniesione nie tylko na producentów pomidorów i ogórków ale na wszystkich odbiorców.

- Trudno jest też interpretować nam zapis art. 282 pkt 3 dotyczący opłat za odprowadzanie ścieków oraz art 282 pkt 4 dotyczący opłat za deszczówkę. Nie rozumiemy tych zapisów, bo stawki w projekcie ustawy określono za 1m3 odprowadzonych wód (czy zatem należy zakładać liczniki w kanałach deszczowych?). Dotychczas za ścieki opłatę liczymy na podstawie odprowadzonego ładunku zanieczyszczeń, zaś za deszczówkę płacimy od ilości m2 powierzchni utwardzonych ujętych w systemy kanalizacji - tłumaczy Maciej Bieńkowski z upoważnienia zarządu i członków SPPIOPO.

- Dotychczasowe stawki opłat corocznie były aktualizowane stosownym rozporządzeniem. Projekt ustawy Prawo wodne wprowadza wiele wymagań finansowych i restrykcji, które spowodują spadek opłacalności produkcji rolniczej, która w obliczu istniejącego kryzysu na rynkach rolnych, może spowodować upadek wielu gospodarstw i zmniejszenie konkurencyjności w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej - apeluje. 

- Jako reprezentant dużej grupy producentów szklarniowych jesteśmy żywo zainteresowani konsultacjami tworzonej ustawy oraz gotowi do rozmów i spotkania mającego na celu wypracowanie rozsądnych i niekrzywdzących dla polskich producentów rozwiązań - przyznaje Bieńkowski. 

Dodaje, że rozbieżności w zakresie interpretacji zapisów zawartych w projekcie ustawy, są kolejnym argumentem potwierdzającym konieczność przeprowadzenia w tym zakresie konsultacji. Szacunki w zakresie wzrostu kosztu wody, prezentowane przez pracowników Ministerstwa są dalece rozbieżne względem wyliczeń, które zostały przedstawione powyżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM