Siew międzyplonów to sposób na zazielenienie?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 17 lipca 2015 13:32

Od 1 lipca można wysiewać międzyplony, które rolnicy deklarowali we wnioskach o dopłaty bezpośrednie jako obszary proekologiczne (EFA). W taki sposób wywiązać się mogą z obowiązku zazielenienia. W praktyce rolnicy zaczynają wysiewać je dopiero teraz - podaje www.farmer.pl.

Z pól zaczynają schodzić pierwsze uprawy takie jak: jęczmień, rzepak, wczesne ziemniaki czy niektóre warzywa. Najczęściej to po takich uprawach rolnicy deklarowali we wniosku o dopłaty bezpośrednie siew międzyplonów.

Dla przypomnienia międzyplon ścierniskowy (czyli jary), można go wysiać od 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymany być musi na polu - co najmniej do dnia 1 października.

Jeżeli we wniosku deklarowany był międzyplon ozimy. Wysiać go można od dnia 1 lipca do dnia 1 października a utrzymany na polu powinien być co najmniej do dnia 15 lutego.

Utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) to jeden z nowych komponentów dopłat bezpośrednich ustalonych przez Komisję Europejską. Dotyczy on gospodarstw dysponujących gruntami ornymi o powierzchni powyżej 15 ha. Są one zobowiązane do tego, aby przynajmniej 5 proc. gruntów ornych gospodarstwa stanowił obszar proekologiczny.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM