Sezonowa praca dzieci - jak reguluje ją prawo?

Autor: Duży Format (Gazeta Wyborcza) 03 lipca 2015 11:13

Sezonowa praca dzieci - jak reguluje ją prawo? fot. shutterstock

Wraz z rozpoczęciem wakacji dzieci podejmują sezonowe prace - głównie w rolnictwie - często za najniższe stawki. To dobry sposób na "dodatkowy" zarobek w okresie zbiorów sezonowych owoców. Jednak często wiąże się to z pracą ponad ich siły, bo jak ktoś chce więcej zarobić musi więcej popracować. A jak wygląda ze strony prawnej zatrudnienie dzieci?

Jak twierdzi Jarosław Cichoń w rozmowie z "Dużym Formatem", dzieci od 13. roku życia mogą już pracować na plantacjach truskawek czy innych owoców, jednak wiąże się to z podpisaniem umowy cywilnoprawnej - może to być umowa zlecenie, za zgodą rodziców. Dzieci poniżej 13. roku życia nie mogą takiej umowy podpisać, ponieważ nie mają zdolności do czynności prawnych, a taka umowa nie byłaby ważna.

Nie ma żadnych wytycznych dotyczących warunków i ilości godzin pracy, którą dziecko może wykonywać, zależy to wyłącznie od umowy, jaką zawarły strony. Jednak zarówno rodzice, jak i pracodawca powinni obserwować czy dziecko nie pracuje ponad siły. 

Istotną kwestią jest zawarcie umowy z małoletnim pracownikiem i zapewnienie mu odpowiednich warunków, ponieważ kary sięgają od 1 tys. zł do nawet 30 tys. zł.

Czytaj więcej w dodatku "Duży Format" Gazety Wyborczej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM