Senat nie wniósł poprawek do ustawy ws. zatrudnienia przy zbiorach

Autor: PAP 18 kwietnia 2018 08:12

Senat nie wniósł poprawek do ustawy ws. zatrudnienia przy zbiorach fot. shutterstock.com

Senat nie wniósł w poniedziałek poprawek do ustawy ws. zatrudnienia przy zbiorach, wprowadzającej nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Sejm uchwalił ustawę w piątek. Senackie komisje: rolnictwa oraz rodziny, które omawiały ją także w piątek, nie wniosły poprawek. Szybkie tempo prac nad nowymi rozwiązaniami prawnymi jest podyktowane rozpoczęciem prac polowych.

Senator Mieczysław Augustyn (PO) zaproponował w poniedziałek w Senacie wniesienie dwóch poprawek. Jedna dotyczyła skreślania przepisu pozwalającego na specjalne traktowanie związków zawodowych rolników tj. podejmowania zadań - bez konkursu; druga - błędnego przywołania przepisu, które powoduje, że jeżeli jakaś osoba zatrudniała cudzoziemca i była wcześniej karana, to teraz tego nie może zrobić. Ale jeżeli ta osoba była karana wielokrotnie - to może. Jest to oczywiście błąd, który trzeba naprawić - tłumaczył senator.

Ustawa wróciła do komisji. Augustyn wycofał wniosek dotyczący związków zawodowych, a senackie komisje ponownie rekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek.

Głosowało 74 senatorów, za opowiedziało się 72, przeciw było 2.

Podczas prac w Sejmie do rządowego projektu wniesiono 13 poprawek. Najważniejsze z nich to wydłużenie czasu świadczenia pomocy przy zbiorach do 180 dni, a nie 120, a także rozszerzenie katalogu prac sezonowych o chmiel, tytoń i rośliny zielarskie. Projekt przewidywał, że ustawa będzie dotyczyła tylko prac związanych ze zbiorem owoców i warzyw.

Ustawa wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych, która ma zastąpić dotychczas stosowaną umowę o dzieło. Rolnik będzie musiał płacić składki: zdrowotną i wypadkową za pracownika sezonowego nazwanego w ustawie "pomocnikiem rolnika". Zaś osoba zatrudniona dorywczo będzie musiała rozliczyć się z podatku od osiągniętych dochodów w kraju, którego jest obywatelem.

Obecnie wysokość składki zdrowotnej wynosi 142 zł, a wypadkowej 42 zł. A więc 184 zł miesięcznie - to obciążenie, jakie ponosi rolnik korzystający z pracy najemnej pomocnika rolnika. Przy czym składka na ubezpieczenia wypadkowe może być liczona proporcjonalnie do ilości dni przepracowanych przez pracownika sezonowego, a składkę zdrowotna trzeba opłacić za cały miesiąc.

W ocenie posłów, ustawa jest oczekiwana przez rolników. Z nowego rozwiązania będą mogli korzystać m.in. Ukraińcy. Według szacunków pracę rolnictwie w Polsce podejmuje ok. 500 tys. obywateli tego kraju.

Większość przepisów ma obowiązywać po siedmiu dniach od ich ogłoszenia. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM