Senackie komisje za ustawą o ubezpieczeniach rolnych bez poprawek

Autor: PAP 29 marca 2017 09:49

Senackie komisje za ustawą o ubezpieczeniach rolnych bez poprawek fot. shutterstock

Senackie komisje rolnictwa oraz budżetu i finansów opowiedziały się we wtorek za przyjęciem noweli ustawy o ubezpieczeniach rolnych bez poprawek. W myśl przepisów rolnicy będą mogli ubezpieczać uprawy od jednego lub kilku ryzyk, z dotacją w wysokości 65 proc. stawki ubezpieczenia.

Sejm znowelizował w ubiegłym tygodniu ustawę z grudnia 2016 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, nie wnosząc do niej poprawek. Dwie poprawki zgłosił przedstawiciel senackiego Biura Legislacyjnego, ale rząd zaopiniował je negatywnie i komisje opowiedziały się za przyjęciem noweli bez poprawek.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski na posiedzeniu połączonych senackich komisji zaznaczył, że zmiana przepisów umożliwia ubezpieczanie upraw rolnych od jednego lub kilku ryzyk, przy zachowaniu możliwości skorzystania z maksymalnej dotacji 65 proc. do składki ubezpieczenia.

Wyjaśnił, że poprzednia ustawa zakładała, że dopłata w wysokości 65 proc. przysługuje tylko dla pełnego pakietu ubezpieczenia od 10 ryzyk. Jak mówił, zmiana przepisów dokonuje się na wniosek organizacji rolniczych oraz firm ubezpieczeniowych. Chodzi o zaktywizowanie rolników i zakładów ubezpieczeniowych do zawierania umów ubezpieczeniowych - dodał.

"W ustawie z grudnia znajdował się przepis przejściowy dotyczący zawierania umów ubezpieczenia w 2017 r., w którym zastosowano algorytm pomniejszający dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia. (...) Resort rolnictwa przewiduje, że zastosowanie tego algorytmu w sezonie wiosennej sprzedaży polis ubezpieczenia wygeneruje cenę polis, która spowoduje obniżenie poprzez ten algorytm dotacji do poziomu 20-30 proc. Zmiana w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich polega na wprowadzeniu nowego algorytmu wyliczania wysokości dopłat do składek ubezpieczenia" - napisano w uzasadnieniu.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, w przypadku zawarcia umowy obejmującej jeden lub kilka wybranych przez producenta rolnego rodzajów ryzyka, dopłaty do składek ubezpieczenia będą przysługiwały w wysokości 65 proc. składki, jeżeli określone przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe nie przekroczą odpowiednio: 9, 12 i 15 proc. sumy ubezpieczenia. Jeżeli oferowane przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe przekroczą te poziomy, to dopłaty będą proporcjonalnie pomniejszane o wysokość ich przekroczenia, przy zachowaniu zasady nieuwzględniania w wyliczeniach stawek taryfowych dla ryzyka suszy i ujemnych skutków przezimowania.

W tym roku na ubezpieczenia rolne rząd przewidział ponad 900 mln zł, podczas gdy w ubiegłym było to 200 mln zł.

Jak wyjaśniła obecna na posiedzeniu komisji dyrektor Departamentu Finansów ministerstwa rolnictwa Aleksandra Szelągowska, resortowi zależy na szybkim zakończeniu prac legislacyjnych, gdyż sezon sprzedaży polis ubezpieczenia od przymrozków wiosennych zaczyna się 1 kwietnia.

Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, tj. następnego dnia po podpisaniu jej przez prezydenta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM