Sawicki: Wprowadzono zmiany legislacyjne, które pozwolą lepiej wykorzystać PROW

$data.author.description Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl 13 lutego 2015 14:28

Sawicki: Wprowadzono zmiany legislacyjne, które pozwolą lepiej wykorzystać PROW Minister Marek Sawicki; fot PTWP

- Ustawy o płatnościach bezpośrednich, wdrożeniu PROW do polskiego systemu prawnego, rozwoju lokalnym, oraz o ARR i organizacji niektórych rynków rolnych to kwestie o szczególnie dużym znaczeniu dla resortu rolnictwa - mówi minister Marek Sawicki.

5 lutego Sejm przyjął przygotowany przez MRiRW projekt ustawy o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. Dwa dni później projekt ustawy przyjął Senat. Do ustawy zostanie wydane 19 aktów wykonawczych. - Projekt ustawy o płatnościach bezpośrednich udało nam się przeprowadzić w trybie pilnym, mimo narzekań, że Sejm miał mało czasu. Wynik głosowania w tej sprawie mnie zaskoczył, gdyż opozycja nie miała do naszych propozycji większych zastrzeżeń - komentuje Marek Sawicki. - Ukończony mamy też projekt ustawy wdrażającej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich do polskiego systemu prawnego - dodaje. Do tej ustawy zostanie wydane około 35 aktów wykonawczych.

W Sejmie toczą się również prace nad projektem ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. - Zarówno PROW, jak i rozwój lokalny to bardzo istotne kwestie, więc chciałbym, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu obie sprawy zostały przeprowadzone - zaznacza szef MRiRW. Zwraca także uwagę, że "po ośmiu latach udało się wreszcie przepchnąć przez Rząd ustawę o wspólnotach gruntowych, która ma szczególne znaczenie dla rolników w Polsce Południowo-Wschodniej".

Do najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed MRiRW, Marek Sawicki zalicza też kwestie związane ze sprzedażą bezpośrednią i obrotem ziemią. 

W temacie legislacji minister rolnictwa wskazuje jeszcze na projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. - Celem projektowanej ustawy jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym stabilizację dochodów w produkcji rolnej w przypadku znacznego obniżenia przychodów z produkcji rolniczej lub w przypadku baraku zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu, który stał się niewypłacalny - tłumaczy szef MRiRW. 

Do istotnych działań resortu zaliczyć można też przygotowania do uruchomienia trzeciej transzy pomocy dla producentów owoców i warzyw. - 10 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia, które umożliwi uruchomienie trzeciej transzy wycofania niektórych owoców i warzyw w ramach pomocy dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo - akcentuje Sawicki.

Znowelizowane przepisy unijne umożliwią przeprowadzenie w pierwszym półroczu 2015 r. kolejnych operacji wycofania z rynku m.in. jabłek, gruszek, a także pomidorów, papryki słodkiej oraz ogórków.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM