Sawicki: Spodziewamy się kary z powodu nieprawidłowości u grup producentów owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 22 czerwca 2015 16:09

Sawicki: Spodziewamy się kary z powodu nieprawidłowości u grup producentów owoców i warzyw Marek Sawicki, minister rolnictwa

- Polska od 2014 roku w ramach płatności bezpośrednich oraz w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zaabsorbowała już 138,61 mld zł. Dotychczas mieliśmy bardzo niski poziom środków unijnych wykorzystanych w sposób nieprawidłowy, z uchybieniami było to zaledwie 0,8 proc., całego wieloletniego programu. Niestety realizowany program dla grup producentów w sektorze owoców i warzyw wykazuje, że w tym obszarze mamy błędy i uchybienia – powiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa, podczas konferencji prasowej.

- Z wieloma zarzutami oczywiście się nie zgadzamy i będziemy dochodzić swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości – powiedział minister rolnictwa.

Jak poinformował Marek Sawicki, zarzuca się, że grupy producenckie były tworzone przez osoby rodzinnie powiązane. - Z wielu kontroli przeprowadzanych przez MRiRW i ARiMR widać, że są to wyraźnie gospodarstwa wcześniej niezależnie prowadzone. Dodatkowo członkowie już utworzonych organizacji i grup producentów często byli również udziałowcami podmiotów przetwórczych i handlowych miedzy którymi następował obrót tych produktów – oznajmił minister.

Obecnie ponad 180 podmiotów jest w procesie procedury sprawdzającej, czy rzeczywiście tego typu naruszenia miały miejsce. - Jeśli tak, to będziemy wydawali decyzje o zwroty środków unijnych. Mam nadzieję, że większość tych grup rzeczywiście się obroni – dodał.

Jak zaznaczył Sawicki, w ramach tego programu Polska wykorzystała ponad 7, 5 mld zł ze środków unijnych, wraz ze środkami rolników są to inwestycje rzędu ponad 10 mld zł. - Komisja Europejska prawdopodobnie w najbliższych dniach nałoży na Polskę karę w wysokości 55,5 mln euro – mówił minister rolnictwa.

W grudniu ubiegłego roku po audytach Polska wprowadziła plan działań naprawczych, który będzie realizowany do końca 2015 roku. - Byliśmy przekonani, że Komisja Europejska dopiero po zakończeniu programu naprawczego podejmie decyzję, ale wszystko wskazuje na to, że te decyzje zostaną przyspieszone – poinformował Marek Sawicki.

Jak podkreślił Sawicki, niezależnie od tego czy ta decyzja zapadnie czy nie, plan naprawczy będzie realizowany. - Jestem przekonany, że w wielu przypadkach grupy i organizacje obronią się przed tymi karami – mówił minister rolnictwa.

Polska nie jest jedynym państwem, na które nakładane są kary za błędy i uchybienia. Od 2004 roku Francja zapłaciła ponad 9 mld kary, z kolei Grecja 7,8 mld, Hiszpania 4,5 mld, Włochy 4,1 mld, a Wielka Brytania 2,5 mld.

- Są to realizowane przez państwa członkowskie wyroki Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, nie wszystkie w pełni są egzekwowane. Jest jeszcze droga odwoławcza do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i z niej skorzystamy – zaznaczył Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM