Sawicki: Polskie rolnictwo nie jest w ruinie, ani w zgliszczach

Autor: www.sadyogrody.pl/MRiRW 29 września 2015 12:34

Sawicki: Polskie rolnictwo nie jest w ruinie, ani w zgliszczach Marek Sawicki, minister rolnictwa/ fot. PTWP

- Im bliżej wyborów tym więcej obrońców rolników i polskiej wsi – powiedział Marek Sawicki. Minister rolnictwa podczas konferencji prasowej w Sejmie odniósł się do ostatnich zarzutów polityków opozycji twierdzących, że polskie rolnictwo przez ostatnie lata nie rozwija się.

- Polskie rolnictwo nie jest w ruinie, ani w zgliszczach – podkreślił szef resortu rolnictwa przedstawiając dane dotyczące wykorzystania środków z kończącego się Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

- Mieliśmy 17,4 mld euro do wykorzystania, a zakontraktowaliśmy 102 proc. alokacji. Z tych środków skorzystało około 1,2 mln beneficjentów, wypłacono już 93 proc. środków – poinformował minister Sawicki.

Specjalna pomoc w postaci bezzwrotnych premii została przyznana młodym rolnikom. Skorzystało z niej 37 tysięcy osób, a dzięki temu, że w bieżącym roku dwukrotnie zwiększono budżet działania wsparciem objęto dodatkowo ponad 5,1 tysiąca młodych rolników.

- Pomoc dla młodych rolników wynika z faktu, że mamy ich najwięcej pośród wszystkich państw unijnych – podkreślił minister Sawicki.

Prezentując efekty rzeczowe dotyczące wykorzystania środków z PROW 2007-2013 minister zaprzeczył, jakoby na terenach wiejskich nie było dróg, a świetlice się rozpadały.- Wybudowano, zmodernizowano lub wyposażono m.in. 8 tysięcy świetlic, domów kultury, budynków rekreacyjnych i sportowych oraz blisko 6 tysięcy obiektów sportowych, placów zabaw i miejsc rekreacji. Dzięki zrealizowanym działaniom utworzono blisko 30 tysięcy miejsc pracy dla rolników jak i mieszkańców obszarów wiejskich – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.

- Zdecydowanie zaprzeczam, że polskie rolnictwo jest w zgliszczach i w ruinie. Takie twierdzenie uwłacza wysiłkowi i pracy jaką włożyli polscy rolnicy rolnikom w ciągu ostatnich kilkunastu lat w transformację, rozwój, modernizację swoich gospodarstw i przetwórstwa i rzeczywiście osiągnęli ogromne sukcesy, i na arenie krajowej, i na arenie międzynarodowej. Dziś polskie produkty żywnościowe są ambasadorem Polski i eksportujemy je do 73 krajów na całym świecie– podkreślił minister Marek Sawicki.

Minister Sawicki poinformował również o toczących się pracach komisji szacujących straty spowodowane suszą oraz gotowości Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do wypłaty pomocy dla rolników. - Do 10 października powinniśmy, zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą, podać stawki pomocy suszowej – powiedział Marek Sawicki.

Do tej pory wnioski o taką pomoc złożyło około 68 tysięcy rolników na sumę około 260 milionów złotych. - Do jutra powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą działały dłużej – poinformował minister.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM