Sawicki: Polskie rolnictwo jest znaczące w świecie

Autor: www.sadyogrody.pl/MRiRW 22 października 2015 14:45

Sawicki: Polskie rolnictwo jest znaczące w świecie Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi/ fot. PTWP

- Ostatnie osiem lat to wielki sukces rolników, przetwórców i handlowców, bo Polska w tym czasie zwiększyła swoją produkcję o 30 proc., a od wstąpienia do UE - o 40 proc. - powiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa, na konferencji prasowej w Warszawie.

Według ministra przy tym dużym wzroście produkcji udało się znaleźć zewnętrze rynki zbytu.

- Głównym odbiorca jest Unia Europejska, ale poza Unię sprzedajemy żywność do 73 państw świata - mówił Sawicki podsumowując dwie kadencje kierowania resortem rolnictwa.

Jak zauważył Polska w UE zajmuje I miejsce pod względem produkcji mięsa drobiowego, jabłek, czarnej porzeczki, pieczarek, pszenżyta i kapusty; II miejsce pod względem produkcji żyta, owsa i truskawek; III miejsce pod względem produkcji buraków cukrowych, pszenicy, rzepaku, ziemniaków, kalafiorów i cebuli.

Marek Sawicki podkreślił, że Polska wykorzystała 100 proc. unijnych środków na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. W latach 2007-2013 za te pieniądze rolnicy zakupili m.in. 440 tys. maszyn i urządzeń rolniczych, wybudowano i zmodernizowano ponad 3,6 mln budynków gospodarskich, inwestycji dokonało prawie 1100 przetwórców żywności.

Ponadto z unijnych pieniędzy zmodernizowano 23,5 tys. sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, powstało na wsi ponad 800 oczyszczalni ścieków, dwukrotnie zwiększył się dostęp do internetu mieszkańców wsi, dwa raz więcej dzieci uczęszczało do przedszkoli - wyliczał minister. Dodał, że od 2007 r. o 100 proc. wzrosła liczba gospodarstw ekologicznych, istotna była także kwestia powstawania organizacji rolniczych. Od 2007 r. liczba grup producenckich wzrosła o ponad 400 proc. z 251 do 1349.

Często słyszymy, że te ostatnie osiem lat to zmniejszenie wydatków na rolnictwo z 3 do 2 proc. PKB. Zapominamy o tym, że jest Wspólna Polityka Rolna, że są zasady, które określają warunki dofinansowania z budżetu krajowego i że jako państwo członkowie składamy się na budżet unijny. Sprawia to, że wydatki na rolnictwo od 2007 do 2014 rolnictwo zwiększyły o prawie 20 mld zł (z 35,7 do 54,2 mld zł) - argumentował szef resortu rolnictwa.

-Przed nami mechanizm uruchamiania kolejnych środków unijnych, kolejnych inwestycji. Chcę podkreślić: nie warto eksperymentować powierzając te nowe środki i nowe możliwości wzrostu ludziom niesprawdzonym, warto powierzyć je dobrym gospodarzom - podsumował Sawicki osiem lat rządów PO-PSL w rolnictwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM