Sawicki: Polscy sadownicy ważnymi producentami i eksporterami na świecie

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 24 kwietnia 2015 09:39

Sawicki: Polscy sadownicy ważnymi producentami i eksporterami na świecie Marek Sawicki, minister rolnictwa, fot. sadyogrody.pl

Instytut Ogrodnictwa ma swoje ogromne zasługi w poprawie jakości, ale także we wzroście ilości produkcji owoców i warzyw - mówił Marek Sawicki, minister rolnictwa, podczas konferencji naukowej "Innowacyjne technologie dla polskiego ogrodnictwa".

Dzięki dorobku Instytutu polskie sadownictwo jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiego rolnictwa - powiedział Sawicki. Przypomniał, że w zasobach Instytutu Ogrodnictwa jest ponad 200 odmian różnych owoców i warzyw, a także ziół.

Podkreślił, że budowany jest bank genetyczny, który umożliwi szybkie odtworzenie poszczególnych gatunków. - Nie mamy wpływu na nieprzewidziane zagrożenia w przypadku zmian klimatycznych, przechowalnictwa czy zmiany gustów konsumentów – mówił minister rolnictwa.

Światowy rozwój oraz zmiana smaków konsumentów decyduje o konieczności opracowywania nowych odmian - dodał. Zdaniem Sawickiego jesteśmy przygotowani do tego, aby w krótkim czasie na te potrzeby odpowiedzieć. - To doświadczenie, którym dysponujemy pozwoli nam podać na rynek produkty o wyższej jakości. Polskie rolnictwo, a przede wszystkim ogrodnictwo, jest i długo stanowić będzie ofertę żywności podwyższonej jakości - podkreślał minister rolnictwa.

W ostatnich latach polski sektor warzywniczy i sadowniczy stał się jednym z ważniejszych producentów i eksporterów na świecie. Polska jest pierwszym na świecie eksporterem jabłek i ich największym producentem w Europie – mówił Sawicki. Dodał, że również jesteśmy liderem w produkcji pieczarek, ostatnio wyprzedziliśmy Holendrów.

Według Marka Sawickiego konferencja „Innowacyjne technologie dla polskiego ogrodnictwa” jest odpowiednią okazją do pochwalenia się dorobkiem, jak również przyczyni się do lepszego postrzegania pracy naukowców w Instytucie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM