Sawicki: Politycy PiS pamiętają o wsi jedynie w czasie kampanii wyborczej

Autor: PAP 23 października 2015 12:11

Sawicki: Politycy PiS pamiętają o wsi jedynie w czasie kampanii wyborczej Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi/ fot. PTWP

Politycy PiS pamiętają o wsi tylko w trakcie kampanii wyborczej - mówił w piątek w gospodarstwie rolnym w Trojanowie (woj. mazowieckie) minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. "Wieś jest zapomniana przez PiS" - podkreślał.

Liderzy PSL - szef partii, wicepremier Janusz Piechociński i minister rolnictwa Marek Sawicki - odwiedzili gospodarstwo rolne w Trojanowie. "Wieś jest zapomniana przez PiS. Przez wiele lat oni o wsi nie pamiętają, pamiętają tylko w trakcie kampanii wyborczej" - powiedział Sawicki.

Podkreślił, że wciągu minionych ośmiu lat produkcja rolnicza wzrosła w Polsce o 30 proc. "Staliśmy się znaczącym eksporterem polskiej żywności.(...) Dzisiaj rolnictwo jest sposobem na rozwiązywanie problemów w gospodarce, dzisiaj rolnictwo tworzy miejsca pracy i daje szanse na godne życie" - mówił Sawicki.

Zapowiedział, że w piątek "podpisuje sześć rozporządzeń", które dotyczą m.in. restrukturyzacji małych gospodarstwa rolnych, rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia usług dla obszarów wiejskich na rzec rolnictwa, a także szkolenia i egzaminów dla doradców rolniczych.

"Także dzisiaj w porozumienia z ministrem finansów podpisuję porozumienia dotyczące trybu zaliczkowania inwestycji w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich. To, co często było kulą u nogi w poprzedniej perspektywie, bo rolnicy i przedsiębiorcy takiego zaliczkowania nie mogli otrzymywać (...) - obecnie będą mogli z nich korzystać" - powiedział Sawicki.

Poinformował też, że premier Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie dotyczące wsparcia sektorów owoców i warzyw w związku z embargiem rosyjskim. "Ponownie Polska w tym roku z puli środków UE otrzymuje pulę 1/3 przeznaczoną dla wszystkich państw" - dodał.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że w nowej kadencji PSL złoży projekt ustawy o wiejskich strefach ekonomicznych. "Będziemy chcieli razem z samorządami przez zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego zbudować centra przedsiębiorczości" - powiedział Piechociński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM