Sawicki: Nowy PROW wzmocni współpracę między rolnikami a przetwórcami

Autor: sadyogrody.pl 18 grudnia 2014 21:07

Sawicki: Nowy PROW wzmocni współpracę między rolnikami a przetwórcami Marek Sawicki, minister rolnictwa. Fot. PTWP

- Kryzys jest najlepszym momentem do porozumienia przedsiębiorców i producentów z resortem rolnictwa. Bardzo ważna w tym aspekcie jest współodpowiedzialność za wspólne kształtowanie rynku – powiedział minister rolnictwa, Marek Sawicki.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie podczas konferencji prasowej ministra rolnictwa Marka Sawickiego, poinformowano o zatwierdzeniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polska (obok Danii i Austrii) jest jednym z trzech pierwszych krajów członkowskich UE, które zakończyły opracowywanie i negocjacje dokumentu programowego.

Budżet przyjętego Programu wynosi ponad 13,5 mld euro (w tym środki UE 8,6 mld euro, krajowe środki publiczne 4,9 mld euro).

- Nowy PROW ma na celu wzmacnianie współpracy pomiędzy rolnikami a przedsiębiorstwami w ramach łańcucha żywnościowego. Po 6 latach realizacji nowego Programu będziemy mieli większą współodpowiedzialność producentów i przetwórców za kształtowanie rynku żywnościowego w Polsce, Europie i na świecie – powiedział minister rolnictwa, Marek Sawicki.

Ponadto dodał, że ważnym elementem jest nastawienie na lepsze odczytanie oczekiwań i potrzeb konsumentów.

- Poprzedni PROW miał na celu budowanie konkurencyjnych, rynkotowarowych gospodarstw i restrukturyzowanie ich, by mogły stać się dochodowe i samodzielne ekonomicznie. Obecnie, z racji na zmieniające się upodobania i świadomość konsumentów, rolnictwo na nowo musi odczytać ich potrzeby. Kierujemy nasz nowy PROW w głównej mierze do segmentu gospodarstw małych i średnich. Upatrujemy w tym możliwość zwiększenia podaży żywności podwyższonej jakości dla konsumentów w Polsce, ale także możliwość ekspansji eksportowej pod warunkiem, że współpraca i współodpowiedzialność za rynek zostanie wspólnie zbudowana. W tym celu będą realizowane działania w ramach nowego PROWu – dodał minister.

Ponadto minister podkreślił, że niezwykle istotne jest budowanie obywatelskiej kupiecko-przetwórczej, aktywnej współpracy z resortem rolnictwa oraz wspólne budowanie płaszczyzn sprzedażowych przez producentów i przedsiębiorców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM