Sawicki: Niech prezydent zrezygnuje z referendum, a środki przeznaczy na walkę z suszą

Autor: www.sadyogrody.pl 12 sierpnia 2015 15:35

Sawicki: Niech prezydent zrezygnuje z referendum, a środki przeznaczy na walkę z suszą Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, fot. minrol.gov.pl

- Chciałem zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zrezygnował z referendum 6 września, a zaoszczędzone środki z tego referendum przeznaczył na pomoc suszową dla rolników - to jest 100-130 tys. zł. Z pewnością kwota ta przyda się dla rolników – powiedział Marek Sawicki, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie resortu.

- Susza dotyczy już całego obszaru Polski. W 12 województwach powołano komisje do szacowania strat. Tych komisji jest 809. Z meldunków cząstkowych wynika, że najwięcej poszkodowanych jest w województwie kujawsko-pomorskim - 41 tys., w mazowieckim prawie 30 tys. i ponad 7 tys. gospodarstw w województwie podlaskim – poinformował minister rolnictwa.

Przypomniał, że są to meldunki cząstkowe i kolejne są spodziewane po 20 sierpnia. - Wtedy oprócz tradycyjnej pomocy będziemy mogli uruchomić program wsparcia socjalnego, w formie wypłat do hektarów które są objęte suszą. Pomoc ta może być udzielona zarówno w ramach kredytów preferencyjnych, jak i dopłat do hektara tym gospodarstwom, w których straty przekraczają 30 proc. średnich produkcji z trzech ostatnich lat – podkreślił Sawicki.

- Zmieniliśmy ustawę o ubezpieczeniu upraw i zwierząt. Poziom dofinansowania ze strony budżetu państwa wzrasta z 50 do 65 proc. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy zachęcali parlament do powrotu do ubezpieczeń w ramach całego pakietu zdarzeń klimatycznych, tj. susza, wymrożenia, powodzie, przymrozki, nawalne deszcze. To co w 2009 roku na wniosek samorządów rolniczych i związków zawodowych zostało rozłączone będzie potraktowane jednocześnie – zaznaczył minister.

Minister rolnictwa poinformował również, że zaproponuje rządowi, aby w ramach nowych środków unijnych od przyszłego roku rozpocząć realizację narodowego Programu Małej i Średniej Retencji. Program ten nie tylko poprawi mikroklimat, ale także dostarczy wodę dla celów nawodnieniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE