Sawicki: Apeluję do komisji szacujących straty przez suszę o przyspieszenie prac

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 31 lipca 2015 12:34

Sawicki: Apeluję do komisji szacujących straty przez suszę o przyspieszenie prac Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ fot. PTWP

- Chciałbym zwrócić uwagę na kwestię suszy z którą zmagają się rolnicy. W ministerstwie mamy praktycznie gotowy narodowy program retencji. Nie wystarczy budowanie wałów czy ochrona terenów przed powodziami – musimy każdą nadmiarową wodę zatrzymać, żeby w okresach suszy służyła do nawadniania – mówił Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas konferencji prasowej.

13 województw w Polsce są to dotknięte suszą. - Na chwilę obecną mamy niewielkie meldunki z województw bo to zaledwie 250 tys. ha które potwierdziły komisje, że zostały dotknięte przez suszę i są straty powyżej 30 proc. Dlatego apeluję do komisji szacujących aby te prace przyspieszyć bo rolnicy czekają na pomoc a tej pomocy nie udzielimy jeśli nie będziemy mieli pełnej informacji o zakresie tych szkód – dodał.

Według ministra, od prac komisji i meldunku wojewody będzie zależało uruchomienie pomocy w zakresie suszy. – Pomoc dla rolników dotkniętych suszą nie będzie musiała odbywać się w ramach de minimis, pod warunkiem, że będziemy znali pełną skalę problemy. Tą pomoc jako pomoc krajową notyfikujemy w Unii Europejskiej. Jednak wszystko zależy od skali, jeżeli będzie się mieściła w ramach pomocy de minimis (jeśli chodzi o środki w limitach przeznaczonych dla Polski) to lepiej skorzystać z tej formy pomocy, bo ona jest szybka. Pomoc krajowa notyfikowana wymaga 2-3 miesięcy negocjacji z Unią Europejską – zaznaczył.

Jednak są rolnicy, którzy mają wykorzystaną formę pomocy de minimis. – Są to zwykle gospodarstwa duże, które mają relatywnie dobre wsparcie w ramach systemu dopłat bezpośrednich oraz nieco łatwiejszy dostęp do środków innych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gospodarstwa mniejsze w dużej mierze tylko z tej działalności żyją i na taką pomoc mogą liczyć – podkreślał minister.

- Zmieniliśmy ustawę w zakresie ubezpieczeń upraw, zwiększając składkę z 50 proc. do 65 proc. poszerzając także zakres ubezpieczenia o rośliny sadownicze. Jeżeli wysokość składki określana przez ubezpieczycieli jest powyżej 6 proc. to budżet państwa będzie dofinansowywał 65 proc. – skomentował Marek Sawicki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM