Sadownicy wzywają rząd do ratowania sadownictwa. Rozważają ogólnopolski protest

Autor: www.sadyogrody.pl/ ZSRP 31 sierpnia 2016 11:33

Sadownicy wzywają rząd do ratowania sadownictwa. Rozważają ogólnopolski protest fot. sadyogrody.pl

W związku z bardzo trudną sytuacją rynkową przedstawiciele Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej wydali oświadczenie, w którym domagają się od Rady Ministrów podjęcia szybkich, zdecydowanych działań na szczeblu krajowym oraz unijnym, które wesprą polskich sadowników w trudnym dla nich okresie. - Jeżeli w najbliższych dniach nie nastąpi znaczący wzrost cen skupu jabłek przemysłowych jesteśmy zdeterminowani do podjęcia nadzwyczajnych środków, w tym ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - alarmuje ZSRP.

- Polscy sadownicy, jako pierwsi zostali dotknięci skutkami trwającego od 2014 roku rosyjskiego embarga. Wiosna bieżącego roku dla wielu sadowników była szczególnie niekorzystna. W bardzo wielu regionach Polski tysiące hektarów upraw sadowniczych dotknęła klęska gradu. To wszystko bezwzględnie wykorzystali odbiorcy naszych produktów - szczególnie przetwórcy. Wszystkie te czynniki doprowadziły wiele gospodarstw do kłopotów finansowych, a problemy kolejnych stale narastają - czytamy w oświadczeniu ZSRP.

- Mimo naszych ogromnych wysiłków i podejmowanych działań od kilku miesięcy wciąż utrzymuje się bardzo trudna sytuacja na rynku owoców - zarówno deserowych, jak i tych do przerobu. Patową koniunkturę pogłębia również brak płatności z mechanizmu wycofywania owoców. Dotychczasowe (unijne i krajowe) formy pomocy okazały się nieskuteczne, a zapowiedzi nowych będą mocno niewystarczające - alarmują sadownicy.

W ubiegłym roku, jako pierwsi przeprowadziliśmy akcje protestacyjne- w Brukseli przed Parlamentem Europejskim i siedzibą Komisji Europejskiej, w Warszawie przed Sejmem, Kancelarią Premiera, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Rolnictwa i Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej oraz na wielu drogach i mostach. 

Polscy sadownicy w trudnych chwilach odważnie wyrażali swoje niezadowolenie, nieraz nawet blokując przetwórnie. 

- W związku z obecną bardzo trudną sytuacją naszej branży, Związek Sadowników RP domaga się od Rady Ministrów podjęcia szybkich, zdecydowanych działań na szczeblu krajowym oraz unijnym. Jak zawsze jesteśmy otwarci na współpracę, zarówno z innymi organizacjami, jak też administracją państwową. Niestety nasze tegoroczne liczne spotkania wciąż nie przynoszą efektów - przyznają w oświadczeniu sadownicy.

- Pogłębiający się kryzys finansowy naszego sektora należy jak najszybciej przerwać. W wielu miejscach powstają już spontanicznie tworzone lokalne komitety protestacyjne. Jeżeli w najbliższych dniach nie nastąpi znaczący wzrost cen skupu jabłek przemysłowych jesteśmy zdeterminowani do podjęcia nadzwyczajnych środków, w tym ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Wzywamy Rząd i zakłady przetwórcze do natychmiastowej zmiany podejścia do naszej sytuacji. Nie możemy pozwolić na upadek polskiego sadownictwa - alarmuje ZSRP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM