Sadownicy chcą przetwarzać, ale ministerstwo zablokowało dostęp do dotacji

Autor: Puls Biznesu 16 września 2015 10:27

Sadownicy chcą przetwarzać, ale ministerstwo zablokowało dostęp do dotacji Rozporządzenie ministerstwa blokuje dostęp do pieniędzy na inwestycje; fot. za minrol.gov.pl

Resort rolnictwa namawia rolników do inwestowania w przetwórstwo, a nie sprzedawania surowców, ale z drugiej strony wydaje on rozporządzenie, które blokuje dostęp do pieniędzy na inwestycje - alarmuje branża owoców i warzyw na łamach "Pulsu Biznesu".

Gra toczy się o około 600 mln euro, które przewidziano na inwestycje w „przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-20. Pieniądze, jak wynika z projektu rozporządzenia, nie mogą jednak posłużyć do budowy "nowych zakładów" w wielu spożywczych sektorach.

Witold Katner, rzecznik resortu rolnictwa, twierdzi, że ministerstwo pracuje nad sprawą, a obecne zapisy są wynikiem treści samego PROW. Resort zgłosił już zmianę do Komisji Europejskiej (KE), która musi ją zaakceptować. 

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ), zastanawia się, czy inwestycje w kolejne przetwórnie to słuszny pomysł. Jak dodaje, powstanie kolejnych kilkudziesięciu czy kilkuset zakładów przetwórczych zwiększy tylko polsko-polską konkurencję. 

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM