Sadownictwo w Polsce jest przeinwestowane?

Autor: www.sadyogrody.pl 04 listopada 2015 12:31

Sadownictwo w Polsce jest przeinwestowane? Każda inwestycja powinna prowadzić do zwiększenia przychodów bądź do zmniejszenia kosztów; fot. shutterstock.com

- Jeżeli my obecnie, jako sadownicy, inwestujemy często dla oka sąsiada, a nie dla praktycznej potrzeby, to można uznać, że są to inwestycje obciążające gospodarstwo sadownicze - mówi w wywiadzie dla serwisu www.sadyogrody.pl, Michał Lachowicz, prezes konsorcjum grup producenckiej Appolonia oraz szef grupy La-Sad.

- Radzimy sobie bez rosyjskiego rynku. Sprzedajemy jabłka do krajów, które swoją produkcję eksportują do Rosji. Może okazać się, że kilka sezonów będziemy na minus, a wtedy przetrwają tylko najsilniejsi. Nie chodzi o firmy, ale o sadowników, którzy w przypadku krachu na rynku mogą mieć poważne problemy. Zadziałały tak dotacje unijne – często zrobiono inwestycje w rzeczy, których nie robiono bez dotacji - komentuje Michał Lachowicz.

Czy sadownictwo jest przeinwestowane w Polsce?

- W niektórych aspektach tak. Jeżeli my obecnie, jako sadownicy, inwestujemy często dla oka sąsiada, a nie dla praktycznej potrzeby, to można uznać, że są to inwestycje obciążające gospodarstwo sadownicze. Każda inwestycja powinna prowadzić do zwiększenia przychodów bądź do zmniejszenia kosztów. Jeżeli prowadzi tylko do tego aby "pokazać się" to oznacza, że jest nietrafiona. W wielu aspektach tak właśnie zadziałały dotacje unijne - mówi prezes Appolonii.

 

Michał Lachowicz, prezes Appolonii będzie prelegentem sesji "Rynek Owoców i Warzyw" w ramach konferencji "Sady i Ogrody" na Stadionie PGE Narodowy 19 listopada br. Kliknij i dowiedz się więcej o imprezie! Zapraszamy!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM