Sad tradycyjny – wymagania, dotacje, formalności

Autor: Józef Przybysz, www.sadyogrody.pl 04 listopada 2015 15:32

Sad tradycyjny – wymagania, dotacje, formalności Można uzyskać dofinansowanie do zachowania sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych; fot. shutterstock.com

Sady tradycyjne to źródło owoców dobrych lecz porzuconych z powodu nieopłacalności produkcji. To także pamiątka tradycji sadownictwa, jak stare samochody albo manufaktury z ubiegłego wieku. To również siedlisko wielu roślin, zwierząt i owadów, których nie zobaczy się w karłowatych sadach superwrzecionowych.

Są sadownicy, którzy mają jeszcze takie sady i wcale nie chcą ich wyrywać. Do nich skierowana jest oferta Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – dofinansowanie do zachowania sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych.

Sad tradycyjny to taki sad, w którym rosną drzewa tradycyjnych odmian. Odmiany te są spisane i dołączone do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. To rozporządzenie dotyczy między innymi dopłat do zachowania sadów tradycyjnych. W Załączniku 4 do rozporządzenia wymienionych jest prawie 100 odmian jabłoni, blisko 30 odmian grusz, kilkanaście odmian czereśni i wiśni, prawie 10 odmian śliw. Z jabłoni jest wśród nich antonówka, kosztela, reneta, landsberska, malinowa, oliwka, papierówka, boskoop; z grusz - cukrówka, cytrynówka, bera, panienka, owsianka, paryżanka, proboszczówka; z czereśni bladoróżowa, czarna, dönissena, gubeńska, kanarkowa, lotka; z wiśni – hiszpanka, szklanka, ludwika; ze śliw – mirabelka, renkloda, węgierka.

Czy każdy sad, w którym rosną jakieś stare jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie lub wiśnie jest sadem tradycyjnym? Szczegółami w tym temacie interesował się poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Na zapytanie posła skierowane do ministra rolnictwa i rozwoju wsi odpowiedział Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w Ministerstwie.

- W ramach pakietu wspierany może być sad tradycyjnych odmian drzew owocowych, który obejmuje co najmniej 12 drzew, rozmnażanych na silnie rosnących podkładkach, prowadzonych jako pienne lub wysokopienne drzewa, w wieku od 15 lat, reprezentujących nie mniej niż 4 odmiany lub gatunki, w rozstawie nie mniejszej niż 4 x 6 m i nie większej niż 10 x 10 m. - informuje wiceminister Nalewajk. -  Minimalna wysokość pnia takich drzew powinna wynosić 1,20 m. Liczba drzew spełniających ww. kryteria w przeliczeniu na 1 ha powierzchni sadu musi być nie mniejsza niż 90 - dodaje.

Wspomniany przez wiceministra Nalewajka pakiet to Pakiet 3 Działania Rolno-Środowiskowo-Klimatycznego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pakiet nosi nazwę: "Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych". Wysokość płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej za realizację Pakietu 3. wynosi 1964 zł/ha/rok.

Żeby skorzystać z tego dofinansowania trzeba spełnić kilka wymogów. Pierwszym jest oczywiście posiadanie sadu tradycyjnego oraz zobowiązanie do zachowania go. Oprócz sadu należy również zachować wszystkie trwałe użytki zielone, kępy drzew, krzewów, zagajniki, głazy – wszystko, co należy do tzw. dzikiej przyrody. Bo celem finansowania sadu tradycyjnego z PROW jest nie tyle ochrona starych odmian owoców, lecz zachowanie tradycyjnego krajobrazu wsi, którego zasadniczym elementem jest różnorodność zwierząt, owadów i roślin. Dlatego w sadzie tradycyjnym nie wolno stosować herbicydów, a trawę należy kosić lub wypasać. Oczywiście o sad tradycyjny należy dbać – obowiązuje cięcie drzew, usuwanie odrostów i samosiewów, zabezpieczanie pni przed gryzoniami, a także tradycyjne bielenie pni. Możemy też uzupełnić braki w drzewach przez nowe nasadzenia, lecz musimy wówczas zwiększyć liczbę odmian lub gatunków na zasadzie – dwa drzewa dwie odmiany, trzy drzewa trzy odmiany. Za nowe nasadzenia nie dostaniemy niestety rekompensaty.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM