Sachajko: PiS w sprawie GMO przerzuca odpowiedzialność na rolnika

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 05 grudnia 2016 08:45

Sachajko: PiS w sprawie GMO przerzuca odpowiedzialność na rolnika Jarosław Sachajko z Kukiz'15,/ fot. Michał Oleksy

Posłowie PiS, odrzucając zgłoszone poprawki do ustawy o nasiennictwie pozostawiają Polskę bez ustawowych zabezpieczeń przed obrotem nasionami GMO. Jest to ukłon w stronę korporacji, przerzucający odpowiedzialność na rolnika za skażenie środowiska roślinami GMO oraz za utratę dobrej reputacji polskiej żywności - uważa Jarosław Sachajko z Kukiz'15, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

17 listopada 2016 r. wpłynął do Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie. Następnego dnia projekt został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, zostać w całości przeprocedowany.

W ocenie Jarosława Sachajki nienaturalnie szybkie tempo prac legislacyjnych budzi zdumienie i powoduje wątpliwości co do przyczyn takiej sytuacji.

- Prawo i Sprawiedliwość od wielu lat, jeszcze gdy było w opozycji, zdecydowanie sprzeciwiało się obecności upraw i nasion roślin zmodyfikowanych genetycznie w Polsce. Warto przypomnieć chociażby słowa, których autorem jest Minister Jurgiel. Otóż: „Zapewnimy, żeby Polska była całkowicie wolna od upraw i pasz GMO, co będzie dobre dla zdrowia ludzi i środowiska, ale zwiększy też atrakcyjność i wartość handlową polskiej żywności”. W obliczu procedowanej ustawy niebagatelnie brzmią także słowa zawarte w Programie Rolnym PiS z 2014 roku: „Należy podkreślić, że Prawo i Sprawiedliwość było jest i będzie za Polską wolną od GMO, nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w czynach...” - dodaje.

Według posła Kukiz'15 składane przez Prawo i Sprawiedliwość deklaracje zostały obliczone jedynie na
zdobycie poparcia politycznego, o czym świadczą wyniki głosowania.

- Jako poseł Klubu Kukiz’15 złożyłem pięć poprawek, które miały na celu zagwarantowanie, aby terytorium Rzeczypospolitej Polskiej było w całości wolne nie tylko od upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie, ale również aby zakazany był obrót materiałem siewnym zmodyfikowanym genetycznie oraz by wprowadzany został zakaz wpisywania odmian genetycznie zmodyfikowanych do krajowego rejestru (tożsame poprawki do tych, które składał PiS kilka lat temu) - mówi.

Podczas I czytania projektu ustawy na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 29 listopada 2016 r. żadna ze zgłoszonych przez Sachajkę poprawek nie zyskała akceptacji posłów rządzącej partii. Zmiana nastąpiła podczas posiedzenia zwołanego w celu rozpatrzenia poprawek złożonych w trakcie II czytania, ponieważ dzięki kilku głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości, przyjęta została poprawka zakazująca obrotu materiałem siewnym zmodyfikowanym genetycznie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

 Więcej w serwisie www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM