Rząd zapowiada połączenie rolnych agencji

Autor: Rzeczpospolita 29 stycznia 2016 11:01

Rząd zapowiada połączenie rolnych agencji Jan Ardanowski, poseł PiS

ANR, ARR i ARiMR a także ośrodki doradztwa rolniczego mają stworzyć Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich. Politycy PiS przekonują, że spowoduje to obniżenie kosztów i zmniejszenie biurokracji - informuje Rzeczpospolita.

Jak przekonuje poseł PiS Jan Ardanowski, konsolidacja trzech rolnych agencji w jedną dużą Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich ma pomóc zwiększyć konkurencyjność i ułatwić rolnikom dostęp do finansowania.

Do projektu ostrożnie podchodzi opozycja. - Rzeczywiście, konsolidacja mogłaby zmniejszyć koszty i liczbę kontroli u rolników. Jednak warto pamiętać, że połączenie agencji może się wiązać z koniecznością przebudowania struktur oraz redukcją zatrudnienia, co oznacza koszty - mówi Kazimierz Plocke z PO.

W ocenie Dariusza Świniarskiego, analityka DM Banku BPS, w dłuższej perspektywie konsolidacja faktycznie może zmniejszyć biurokrację i koszty. - Nie wiadomo jednak czy przyspieszy to efektywność działania i szybkość obsługi rolników - dodaje.

Zdaniem eksperta pomysł konsolidacji agencji zrodził się ze zgłaszanych jeszcze przed wyborami zastrzeżeń wobec działań Agencji Nieruchomości Rolnych. W ocenie PiS ANR nie broniła dostatecznie polskiej ziemi przez wykupywaniem jej przez obcokrajowców.

Prawo i Sprawiedliwość planuje także powstanie dwóch dużych agencji: eksportowej (z połączenia PAIiIZ i części POT) i rozwojowej, która ma nadzorować NCBiR, PARP, ARP i BGK.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM