Rząd łamie konstytucję opłacając składki zdrowotne za rolników?

Autor: Puls Biznesu 17 sierpnia 2015 14:42

Rząd łamie konstytucję opłacając składki zdrowotne za rolników? Państwo opłaca składki zdrowotne rolników; fot. shutterstock

Pod koniec kadencji Rzecznik Praw Obywatelskich wytyka premier Ewie Kopacz, że opłacanie przez państwo składek zdrowotnych za rolników jest niezgodne z konstytucją - czytamy w Pulsie Biznesu.

Na koniec kadencji Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, wytoczyła ciężkie działo przeciwko rządowi. W piśmie skierowanym do premier Ewy Kopacz przypomina, że przez 5 lat rząd nie zrealizował wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK), który w 2010 r. uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą pokrywanie z budżetu państwa rolniczych składek zdrowotnych. 

Żeby rolnicy sami płacili swoje składki zdrowotne (i inne ubezpieczenia społeczne), musieliby zostać objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych oraz płacić podatek dochodowy, jak inne grupy społeczne i zawodowe. Niestety z przyczyn politycznych rząd PO-PSL nie odważył się na wciągnięcie rolników do powszechnego systemu podatkowego i likwidację KRUS (w 2011 r. „wygaszanie” KRUS obiecywał w exposé premier Donald Tusk).

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM