Rusza nabór wniosków o pomoc dla plantatorów czarnej porzeczki

Autor: PAP 11 września 2015 09:10

Rusza nabór wniosków o pomoc dla plantatorów czarnej porzeczki Od piątku (11 września) producenci czarnej porzeczki mogą składać wnioski o pomoc z tytułu strat poniesionych z powodu niskich cen skupu/ fot. shutterstock

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od piątku (11 września) producenci czarnej porzeczki mogą składać wnioski o pomoc z tytułu strat poniesionych z powodu niskich cen skupu. Wnioski można składać do końca września.

Wnioski trzeba składać na odpowiednim formularzu, którego wzór został opublikowany na stronie www.arimr.gov.pl. Pomoc przyznawania jest w drodze decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego Agencji.

Stawka wsparcia wynosi 600 zł na 1 ha powierzchni owocującej w 2015 r. uprawy porzeczki czarnej.

Przyznawane wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Oznacza to, że kwota udzielonego wsparcia nie może spowodować przekroczenia równowartości 15 tys. euro w okresie trzech lat obrotowych.

Także od 11 września do 30 września 2015 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie wsparcia od rolników, którym susza w znacznym stopniu zniszczyła plony.

Pomoc dla producentów porzeczek nie łączy się z pomocą de minimis przyznawaną dla rolników, którzy w 2015 r. byli producentami czarnej porzeczki. Oznacza to, że nie można przyznać pomocy w związku z wystąpieniem suszy w 2015 r. do tej samej powierzchni upraw, do której producent rolny otrzymał już pomoc de minimis dla producentów porzeczki czarnej - wyjaśnia ARiMR.

"Jeśli chodzi o pomoc producentom porzeczek, jeśli będą korzystali z pomocy na obniżone ceny, nie będą korzystali z pomocy suszowej. Pomoc na obniżone ceny dla producentów porzeczek będzie realizowana w formie de minimis. Pomoc suszowa nie będzie realizowana w formie de minimis, będzie realizowana w formie krajowego programu zgłoszonego do Komisji Europejskiej, a więc nie pomniejsza naszej puli de minimis i nie pomniejsza puli de minimis gospodarstw rolnych" - poinformował w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki.

Na pomoc dla producentów czarnych porzeczek rząd przeznaczył 21,6 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM