Rośnie liczba zadłużonych firm rolniczych i okołorolniczych

Autor: Dziennik Zachodni 14 czerwca 2016 10:40

Rośnie liczba zadłużonych firm rolniczych i  okołorolniczych W ciągu roku bardzo wzrosła liczba zadłużonych firm rolniczych i okołorolniczych / fot. shutterstock

W ciągu roku bardzo wzrosła liczba zadłużonych firm rolniczych i okołorolniczych. W tym samym czasie o blisko połowę wzrosła wysokość ich zadłużenia - informuje Dziennik Zachodni.

Jak wynika z danych upublicznionych przez Krajowy Rejestr Długów, łączne zadłużenie firm rolniczych i okołorolniczych wynosi obecnie 426 milionów zł. W Krajowym Rejestrze Długów jest zapisanych 9,9 tys. zadłużonych firm działających w sektorze rolniczym. Rok temu było ich o blisko 20 procent mniej.

Najwięcej, bo prawie 130 mln zł, firmy rolnicze zalegają bankom, firmom pożyczkowym, leasingowym oraz ubezpieczeniowym. 50 mln zł muszą natomiast oddać przedsiębiorstwom z sektora handlowego, 46 mln zł - przetwórstwu przemysłowemu, a 27 mln zł - firmom windykacyjnym, które przejęły długi.

Generalnie duże gospodarstwa radzą sobie bardzo dobrze, a w tarapaty wpadają te mniejsze. Zdaniem analityków polskie gospodarstwa są wciąż zbyt małe i za mało eksportują, za to pracuje w nich zbyt wiele osób. Sprawia to, że pod względem wydajności na tle innych krajów Unii Europejskiej wypadamy bardzo słabo i chociaż wydajność rolnictwa jest wyższa niż w latach poprzednich, to i tak takie tempo jej wzrostu nie pozwoli nam dogonić pozostałych państw.

Więcej w Dzienniku Zachodnim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM