Rośliny z hodowli konwencjonalnej nie mogą być opatentowane

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 21 grudnia 2015 08:11

Zakaz patentowania produktów uzyskiwanych za pomocą konwencjonalnych technik hodowlanych, takich jak krzyżowane jest niezbędny do utrzymania innowacji, bezpieczeństwa żywnościowego, małych przedsiębiorstw, mówi uchwała przegłosowana w czwartek przez Parlament Europejski.

Posłowie parlamentu są świadomi że hodowla roślin to innowacyjny proces umożliwiający postęp. Twierdzą, że dostęp do biologicznego materiału roślinnego ma zasadnicze znaczenie dla wspierania innowacji i rozwoju nowych odmian w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, walki ze zmianami klimatu i zapobiega monopolowi.

Większością głosów uznali, że produkty uzyskane w procesach czysto biologicznych, takie jak: rośliny, nasiona, rodzime cechy lub geny, powinny zostać wyłączone z patentowania. Decyzję zatwierdzili na drodze uchwały 413 głosami poparcia do 86 przeciw, przy 28 głosach wstrzymujących się.

Parlament także w trybie pilnym wezwał KE do wyjaśnienia istniejących przepisów unijnych i przekazania wyjaśnienia do Europejskiego Urzędu Patentów (EPO) dla zapewnienia, że produkty otrzymane na drodze hodowli konwencjonalnej nie mogą być opatentowane. Posłowie nalegają również, by UE i jej państwa członkowskie były zobligowane do zagwarantowania dostępu i możliwości korzystania z materiałów uzyskanych na drodze procesów czysto biologicznej hodowli roślin.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM