Rolnicy znów protestowali w Stargardzie Szczecińskim

$data.author.description Autor: www.farmer.pl/PAP 23 stycznia 2015 09:16

Kilkudziesięciu rolników protestowało w czwartek przed siedzibą Agencji Nieruchomości Rolnych w Stargardzie Szczecińskim, domagając się m.in. zaprzestania wyprzedaży ziemi rolnej - informuje serwis www.farmer.pl.

Pod siedzibą stargardzkiej Agencji Nieruchomości Rolnych stało w czwartek około 40 ciągników rolniczych. Protestujących rolników wsparli związkowcy ze Szczecina i grupa górników z Kopalni Węgla Kamiennego "Brzeszcze". Pikieta była spokojna.

Pikietujący domagali się realizacji postulatów w zakresie gospodarowania gruntami rolnymi, które zgłosili podczas głośnych protestów rolników w Szczecinie w grudniu 2012 r. Ich zdaniem, rząd i Agencja Nieruchomości Rolnych nie przestrzegają zawartych porozumień.

Zdaniem Edwarda Kosmali, przewodniczącego komitetu protestacyjnego zachodniopomorskich rolników, nadal istnieje problem sprzedaży ziemi, która trafia później do dużych gospodarstw z zachodnim kapitałem. Poza obrotem ziemią, na rynku trzody oraz warzyw i owoców jest"tragiczna sytuacja", a dopłaty w Polsce są niższe prawie o 50 proc. od tych, które dostają rolnicy z innych krajów UE - dodał Kosmal.

Rolnicy domagają się m.in. zaprzestania wyprzedaży ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z uwagi na brak zabezpieczeń - jak twierdzą - przed jej przepływem w ręce obcego kapitału oraz wprowadzenia obostrzeń zapobiegających jej nadmiernej koncentracji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM